Ana Sayfaya Dönüş

Mehmet Kurtkaya
9.3.2023

Güncelleme 12.3.2023

Gecekonduda Olmayacak Hukuksuzluklar Moda'da

Rant ve çıkar kaynaklı hukuksuzluk düzeniyle hep mücadele ettim. Türkiyede deprem yıkımlarının bu kadar büyük olmasının temel sebeplerinden biri de rant ve çıkar. Küçük eski bir apartmanda bile deprem güvenliğini hiçe sayan hukuksuzluk düzeni kuruluyor.

40 yılı aşkın süredir oturduğumuz, Moda'daki 11 daireli apartmanda, rant ve kişisel çıkar amaçlı hukuk ihlalleri gerçekleştiren ve bu hukuk ihlallerini daha büyük hukuksuzluklarla örtmeye çalışan Mikail Yardım'ın, ve bu hukuksuzlukları destekleyen ve altına imzalarını atan daire sahiplerinin eylemleri aşağıdadır.

Apartmanda oturan daire sahibi az, çoğu kiracı ancak daire sahipleri karar veriyor, yani deprem güvenliği onları doğrudan etkilemiyor.

Ben internet kanalıyla onlara "yasalara uyun" yazdıkça, onlar hukuk ihlallerini misliyle arttırdılar, deprem güvenliğini ilgilendiren kolon kırığı, imar planına aykırı inşaat iddiaları dahil, binaya dair iddiaları araştırmadılar. Aşağıdaki bilgilerin tamamına yakını belge/ekran görüntüsüne dayanır, telefonda hakaret, sözlü sataşma, dairemizin ana elektrik sigortasının birkaç kez indirilmiş olma ihtimali gibi olayları dahil etmedim. Lüks cipini dışarıdan apartman otoparkına parkeden, neredeyse 90 yaşındaki bu şahsın ve destekçilerinin bu cüreti nereden geliyor? Üstüne üstlük, belgesini gostermedikleri, sebebini açıklamadıkları harcamaları ödemeyince icrayla tehdit ediyorlar.

1- 2011 yılında bir sene için, denetçi seçimi yapılmadan, dışarıdan ücretli apartman yöneticisi seçilmiş olan Mikail Yardım, vergi numarası olmadan, yöneticilik ücreti faturası kesmeden, harcamalara fatura almadan, defter tutmadan yöneticilik yapmış, apartmanla hiçbir yasal bağı olmayan, temizlik için gelen Seyfettin isimli şahsa elden aidat toplatmış, apartmanın bahçe, otopark gibi ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanmış, ayrıca kızına ait iki dairenin kiracılarına binanın ortak alanlarını şahsi malı gibi kullandırarak önemli rant elde etmiş, bahçeye imara aykırı, apartman kararı olmadan sabit demir çardak yapmış, bahçeye izinsiz diktiği ağacın yan bina duvarına zarar verdiğine dair yan bina sakininin şikayetine sebep olmuş, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan'ın iddiasına göre dairemizden çatıya kaçak elektrik hattı çekmiş ( doğruysa çatı sıklıkla aktığı için yangın tehlikesi demektir ve dairemizdeki elektrik kontağı ile bağlantılı olabilir ), apartmanın ortak alanı olan boş odayı işgal etmiş ve 8 dairenin desteği ile tam 10 sene bu hukuksuz durumu sürdürmüştür. Ilaveten, son birkaç yılda farklı çatı akma olayları sonucu dairemizde oluşan hasarları ödemeyi reddetmiştir, 2020 başlarında ona "hasarları yasal olarak apartmanın ödemesi gerekir" deyip, avukatına sormasını istediğimde Mikail Yardım "benim avukatla işim olmaz" şeklinde cevaplamıştır.

2- Bu hukuksuzlukları farkettiğim 2020 yılında (uzun yıllar sonra daireye döndüm, annemin sürekli oturduğu ev) itiraz etmem ve yeni bir yönetici seçilip hukuksuzlukların giderilmesini ve tüm ödeme ve harcamaların banka kanalıyla yasal çerçevede yapılmasını istemem uzerine destekçisi Cüneyt Göksu ile birlikte Mikail Yardım itiraz etmiş, gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için büyük çaba sarf etmiş, dairemdeki sağlam kalorifer borularının su akıttığını iddia ederek bu boruları değiştirmemi istemiş, aylarca ısrarla huzur ve sükunumu bozacak şekilde pek çok kez yazılı ve sözlü şekilde rahatsız etmiş, sağlam boruları değiştirmeyi reddetmem üzerine bu yalandan vazgeçmiştir. Faturasız masrafları ödemeyeceğimi ve ödemelerin banka kanalıyla yapılmasını istediğimi söyleyince de 2021 başında apartman yönetim toplantısı yapmak zorunda kalmıştır.

3- Bu olaylar üzerine, Mikail Yardım ve Cüneyt Göksu ile yazılı ortam hariç iletişimi reddettiğim için, yani telefonlarını açmadığım ve görüşmediğim için, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan beni aramış ve Mikail Yardım'ın "Aydınlığı yıktırırım, binayı yıktırırım" dediğini bana iletmiştir. Ben de bu sözleri "eğer bina güvenliği ile ilgili bir sorun varsa, teknik ve yasal olarak ne gerekiyorsa yapılmalıdır" şeklinde cevapladım. Ardından bu durumu bir başka daire sahibi Nurdan Kıvanç'a iletmem üzerine Nurdan Kıvanç bana Mikail Yardım'ın kendisine "kolon kırığını gizlemeye zorlandığını" söylediğini iletmiştir. "Aydınlığı yıktırırım" ifadesi ilk anda anlaşılmaz göründü ancak daha sonra durumun çift nolu dairelerin aydınlık boşluğunu binanın deprem güvenliğini de etkileyen bir tadilatla imara aykırı olarak dairelerine dahil etmesi ile ilgili olduğunu düşündüm. Bu daireler Mikail Yardım'ın rant amaçlı hukuksuzluklarını tam desteklemiştir.

3- Şubat 2021 yönetim toplantısında 8 daire desteğiyle, apartmanda yine denetçi seçilmemiş, Mikail Yardım'ın aslında on sene önce bitmiş yöneticiliğine devam kararı alınmıştır. Ayrıca yönetici olarak apartman adına banka hesabı açması için Mikail Yardım'a yetki verilmesi kararı alınmıştır. Her iki karar da hukuka aykırıdır. Nitekim bankalar vergi numarası olmadan yöneticilik yaptığı için Mikail Yardım'ın talebini reddetmiştir.

4- Bunun üzerine Nurdan Kıvanç'ın tavsiyesi ile bulunan Denge Site Yönetimi isimli şirket apartmana yönetici seçilmiş, Mikail Yardım istifa etmiş ve Mikail Kılıç diye gerçekte var olmayan bir isim bu şirketin apartmandaki bağı olarak gösterilmiş ve 8 daire ve yönetici imzasına sahip bu belge Kadıköy Vergi dairesine verilmiştir.

5- Mikail Yardım borçlar alacaklardan fazla şekilde yönetimi devretmiştir. Apartmana gelmeyen, apartmandaki hukuksuzlukları çözmeyen yeni yönetici, Denge Site Yönetimi ve şirket yetkilisi Sabahattin Keskin yönetimi altında rant ve çıkar odaklı hukuksuzluklar büyük ölçüde devam etmiş, Mikail Yardım'ın usulsüzlükleri hakkında ne bir işlem ne de apartmana bilgilendirme yapmıştır. Mikail Yardım apartmanla hiçbir yasal bağı olmamasına rağmen apartmana sürekli gelmeye, apartmanın bahçe ve otopark gibi alanlarını kullanmaya ve fiili yönetici gibi hareket etmeye devam etmiştir. Mikail Yardım otopark giriş kilidini apartmanla hiç ilgisi olmayan torunu Roy'a değiştirtmiştir, Arman Esayan bu olayı haklı olarak zorbalık olarak nitelemiştir. Ancak bu olayla ilgili yazışmalar ve Denge Site Yönetimi şirketini yönetici seçen ve var olmayan Mikail Kılıç ismini içeren belge Denge Site Yönetimi isimli şirketin yöneticiliğini yaptığı apartman WhatsApp grubundan silinmiş ve gruba benim gerçekleri yazmama engel olmak için, Whatsapp grubu daire sahiplerinin ve kiracıların yazışmalarına kapanmıştır. Denge Site Yönetimi yalan ifadeler içeren bir Whatsapp apartman grubu mesajında beni hedef göstermiştir. Fatura göstermeden aidatlar toplanmaya devam etmiştir. Apartmanın kazan dairesinin anahtarı apartmanla yasal bağı olmayan Seyfettin isimli dışarıdan temizlik hizmeti veren şahsa verilmiştir. Apartmanın otoparkına düzenli olarak yabancı araçlar park edilmiştir. Apartmanın deprem güvenliğini ilgilendiren ciddi iddialarla ilgili hiçbir şey yapılmamıştır. Şirket 2022 deki yönetim toplantısında Mikail Yardım'ın apartman yönetim kuruluna seçildiği yazmıştır ancak apartmanın bir yönetim kurulu yok ve Mikail Yardım'ın bu apartmanla hiçbir bağı yok. Bu şahıs hangi gerekçeyle 2022 yılında apartman yönetim kuruluna seçilmiştir? Kim, neden seçmiştir?

6 - 2021 sonunda daireyi aldiktan sonra tadilat yaptiran alt komşu beton dökülüyor bina kentsel donüşüme girecek mi diye sordu. Ben de yıllar önce zemindeki suyu çekmesi için pompa yerleştirmişlerdi, olabilir kentsel dönüşüme girebilir bilmiyorum, yönetim ve destekleyen dairelerin (8/11) hukuk ihlalleri nedeniyle itilafliyim dedim.

Yeni kiracılar ve yeni ev sahipleri bu gelişmelerden habersiz bırakılmıştır. Yönetim değişikliği talebinde bulunduğum 2021 başında, Mikail Yardım'ı uzun yıllardır tanıyan ve ona muhalif olan Arman Esayan beni telefonla arayıp "Mikail Yardım'ın TSK ile ne ilgisi var?" diye sordu. Ben de bilmediğimi, şahsı tanımadığımı söyledim. Anladığım kadarıyla, cipinin camına TSK özel araç giriş kartı yapıştırmış.

Bu hukuksuzlukları destekleyen veya bunlara onay verenler içinde sol gazetelere yazan Kübacı mühendisinden avukatına, emekli devlet memuruna şahıslar var, çoğunun Moda veya başka yerde daire/daireleri var, yani doğru olmayan popüler inanışa göre Moda/Kadıköy'de olmasını çoğunun beklemeyeceği bir rezalet. Türkiye tarihinin ve bugünün özeti gibi.

Mehmet Kurtkaya

BELEDİYE DENETLEMESİ GEREKTİREN İDDİALARIN ÖZETİ

Imara aykırı tadilatlar 7 farkli yerde

Kırık kolon, beton dökülüyor iddiaları