Ana Sayfaya Dönüş
Soykırıma Karşı, Siyonizm/Kapitalizm/Emperyalizme Karşı, Filistin Halkının Yanındayım. Çocuk soykırımını durdurun!
X /Twitter @emeksinema
Mehmet Kurtkaya - Telegram

Gecekonduda Olmayacak Hukuksuzluklar Moda'da

Mehmet Kurtkaya
8 Mart 2023


ÖZET GÜNCELLEME 10 HAZIRAN 2024

Apartmanda hukuksuzlukları farkedip karşı çıktığım 2020'den 3 yıl, Kadıköy Belediyesi'ne bina deprem güvenliği için başvurduktan 9 ay sonra, belediyenin dürüst mühendislerinin hazırladığı 21 Mart 2023 tarihli resmi bina raporunu iki kez ısrarla örtbas ettikleri için 1 Aralık 2023'te Kadıköy Belediyesi ve apartmandakiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum. Ertesi iş günü 4 Aralık 2023'te bu suçları örtbas amaçlı aleyhime Vesayet Davası açıldı.

Bu yazıyı (orijinal yazı sayfanın en altında) Kahramanmaraş depreminden bir ay sonra yazdım ve yazı linkini Kadıköy Belediyesine yollayarak, bina deprem güvenliğini de ilgilendiren ancak apartmanda hukuksuz rant/çıkar düzeni kurulduğu için araştırılması gerekirken gizlenen, 2021 başında bahsedilen kolon kırığı ve kaçak inşaat iddialarıyla ilgili denetleme talep ettim. Maalesef, başvurum sonrası Kadıköy Belediyesi binadaki deprem/can güvenliğini ilgilendiren yasa ihlallerinin örtbası için seferber oldu!

Buradaki yazı ve güncellemelerim sayesinde kamu yararına gerçekler ortaya çıkıyor! Ancak bizzat belediye raporuna dayanarak yazıyorum, maalesef ben dahil binadakilerin hayatını tehlikeye atan bina raporu örtbası 15 aydır devam ediyor.

NEREDE BİNA TAŞIYICI SISTEMI HAKKINDAKI ŞÜPHEYİ GIDERECEK, 21 MART 2023 TARIHLI RESMI BELEDIYE RAPORUNA GÖRE BINADA OTURULMASI İÇİN 1 AY İÇİNDE GETİRİLMESİ ŞART KILINAN ÜNİVERSİTE RAPORU?

Neden belediye İmar Kanunu'na göre 1 ay içinde yapacağını yazdığı yasal işlemi 16 ay geçmesine rağmen yapmıyor ve neden ısrarla bana bilgi vermeyi reddediyor?

Apartman yönetiminin zemin katında kirişin kolondan çıktığını gizlediği ve 11 dairenin 5inin kaçak inşaatla büyütüldüğü iddiaları resmi belediye raporuyla kanıtlandı. 6 dairede kaçak inşaattan 5ini Eylül/Ekim 2023te belediye yıktırdı, birine dokunmadı (hem sozlu uyarıma hem fotoğraflı epostama rağmen). Ayrıca apartman yönetiminin zemin katında bir kolondan da boru geçirdiği raporla ortaya çıktı. Can güvenliğini doğrudan ilgilendiren bu yasa ihlallerini belgeleyen resmi rapor tüm engellemelere rağmen benim olağanüstü çabalarımla ortaya çıktı.

Belediye Imar ve Şehircilik Müdürlüğü kendi dürüst mühendislerinin hazırladığı raporu gizlerken (4 Farklı Yazılı Belgeye dayanan kanıtlar aşağıda), belediye 2.5 ay boyunca 7 farklı eposta ile denetim sonucu sormama cevap vermedi. Sonunda Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü başvurum üzerine mahalde inceleme yapmadığı halde yapmış gibi yazarak, kolon kırığı olmadığı yalanıyla Imar ve Şehircilik Müdürlüğünün düzenlediği resmi raporu ve raporda yazan hasarları ve yasa ihlallerini ve bina taşıyıcı sistemindeki şüpheyi gidermek için 1 ay içinde üniversite raporu getirilmesinin binanın iskanı için şart olduğu gerçeklerini örtbas etti.Örtbas edilen rapor olağanüstü çabamla burada yazdiklarım sayesinde, raporun düzenlenmesinden 3.5 ay sonra Imar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından bana eposta ile gönderildi ve Yapı Kontrol binaya 17 Temmuz 2023'te tebliğ edildiğini yazdı. Ancak ne apartmandan ne de belediyeden bina için üniversite raporu alındığı yolunda bilgi gelmeyince ve belediyeden idari soruşturma isteyen yazılı taleplerime 6 ay boyunca yanıt gelmeyince 1 Aralık 2023'te saat 10-12 arası Istanbul Kartal Anadolu Adliyesi savcılığına vatandaş olarak başvurdum. Savcıların yönlendirmesiyle iki farklı yerde başvurumu tamamladım (detaylar aşağıda). 11 Aralıkta Kadıköy Rıhtım Karakolundan polis aramasının ardından savcılığın suç duyurumun ertesi iş günü olan 4 Aralık'ta aleyhime Vesayet Davası başvurusu yaptığını ve 8 Aralık'ta savcının çelişkili ifadelerle biryandan iddialarımın birçoğunun idari soruşturma gerektiğini yazarken hemen devaminda iddialarımın tamamen soyut olduğu gerekçesiyle ve hukuk katliamı bir kararla takipsizlik kararı verdiğini ve takipsizlik kararına dayanarak aynı gün aleyhime Vesayet Davası açıldığını öğrendim. Arayan polis memuresiyle 18 Aralıkta iki polis memuru önünde Kadıköy Rıhtım Karakolu Adli büroda konuştum (detaylar aşağıda).

Bütün bunlar bina deprem güvenliği için Kadıköy Belediyesine başvurmam ve binadaki hasarları ve yasadışılıkları, binanın taşıyıcı sistemindeki riski ortaya çıkarmam üzerine başıma geldi. Vesayet davası yalnızca benim temel hak ve özgürlüklerime saldırı değil, yasalar önünde hakkımı aramama da engel. Apartman yönetimini ve apartmandakilerin/belediyenin resmi raporuyla kanıtlı suçlarına ve zararlarina karşi tazminat davası açmama, mahkemece binaya yönetici atanması için başvuru yapmama, savcılık kararina itiraz etmeme de karşı bir saldırı.

Peki hukuka tamemen aykırı takipsizlik kararından sonra ne mi oldu? Belediye takipsizlik kararından 11 gün sonra binaya 17 Temmuz 2023'te yaptığı ilk tebligattan bahsetmeden ve 1 aylık süresi olan raporu neden 10 ay sonra yolladığını açıklamadan ikinci bir tebligat yapmış. Apartman yönetimi de ilk kez aldığı yalanıyla duyurdu.

BÖYLECE TAKIPSIZLIK KARARININ TAMAMEN HUKUKSUZ OLDUĞU BiR KEZ DAHA, BU SEFER KADIKOY BELEDİYESI TARAFINDAN KANITLANMIS OLDU, CUNKU RAPOR ORTBASININ SUC DUYURUSU YAPTIGIM TARIHTE DEVAM ETTIGI VE SUÇ DUYURUMUN TAMAMEN HAKLI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI. Takipsizlik kararına dayanan vesayet davasının da tamamen hukuka aykırı oldugu bir kez daha kanıtlandı.

Kat Mülkiyeti ve İmar yasaları ihlali Belediye raporuyla ispatli Süpheliler suç örtbası için şikayet eden hakkinda akli melekeleri yok iddiasiyla vesayet talebinde bulunamaz çünkü bunların isimleri ve eylemleri vesayet talebinden bir iş günü önce yaptığım suç duyurumun delil dosyasında var. Vesayet davası suç örtbası amaçlıdır. 13 Ocak 2024'te apartman yönetimi bir mesajla binaya yapılan tebligatı ilk kez aldığı yalanını yazdı, halbuki Yapi Kontrol 17 Temmuzda gönderdigini eposta ile bildirmisti. Belgeli bir yalan daha. Belediye kaçak inşaatlarin yıkımı icin Eylül/Ekim 2023 te binaya gidip gelmisti, yani yanlislik, unutma vs. sozkonusu olamaz. Kasıt var. Kasıt varsa kamu görevini kötüye kullanma var, ve tabii yaptıranlar var. Belediye 17 Temmuz tarihli önceki tebligattan bahsetmemiş, neden 1 ay icinde gönderilmesi gereken tebligatın Yapı Kontrole 3 ay sonra yollandığını ve neden apartmana 9 ay sonra gönderildiğini açiklamamis. Neden kolon kirigi olmadigi dahil yalanlarla 25 Mayis 2023te basvurumu sonlandirdigini da yazmamis.

Apartman yonetimi binaya tebligati haber vermeden belediye ile konuşarak bir mimarla anlasip bir inşaat mühendisine imzalatip bir tadilat yapmiş. Ne bir teknik bilgi, ne fatura yok, apartmandakilerden izin de almamis tadilat hakkinda. En onemlisi raporda binada oturulmasi icin sart olan tasiyici sistem hakkinda universite raporu yok! Tamamen oldu-bitti yapilmis. Belediye yazısinda istenen test ve tahkikler de yok. Nerede belediyenin imar kanununa gore 1 ay içinde yapacağını yazdigi yasal islem? Belediye bunu Kat Mülkiyeti ve İmar yasasını lhlal ettiğini tespit ettiği apartman yönetimi ile yapmış. Başvuruyu yapan ve örtbas edilen raporu ve yasa ihlallerini ortaya çıkaran kişi olarak bana bilgi vermeden. BU 3. ÖRTBAS!

Örtbas niteliginde olan, belgesiz faturasız bu tadilatı binada bir tek ben ödemedim. Apartmandakiler Kat Mülkiyeti ve Imar kanununu ihlal ettiği Resmi Belediye Raporu ile belgeli yönetimi bir yıl daha uzatip bana icra davasi acma karari aldilar. Yani Yargi ve Belediye beni apartmandakilere hedef de gostermis oldu. Binada daire satışları, kiralamalar, pahalı tadilatlar devam ediyor. Biliyorlar mi peki binanın durumunu?

Yargı/T.C. devleti, takipsizlik ve buna dayanan vesayet davasi acma kararlarıyla benim Uluslararası Sözleşmelerden ve Anayasadan doğan yaşamımı koruma, barınma, yasalar önünde kendimi savunma haklarımi ihlal etmiştir. Ayrıca taşiyici sistemi şupheli binadaki dairede hissemi satmak / kiralamak dürüstlüğüme ve vicdanıma sığmayacağı için, mülkiyet hakkıma da saldırıdır. Ilaveten resmi rapora gore depremde yikilmasi kuvvetle muhtemel binada oturmaya beni mahkum etmistir. Apartmandakilere hedef gostermistir, yonetimin ve apartmandakilerin binaya verdikleri zarar nedeniyle onlara ve belediyeye ve devlete dava acmama engel olmustur.

Bu, son 14 senede 3. kez Türkiyedeki imar rantı suçlarına bilfiil karşı çıkışım. Üçünde de yargı soruşturma açmadı.

Başlattığım ve senelerce sürdürdüğüm Emek Sineması Mücadelesi AKPli belediye ve AKPli rantçılara karşı 2010-2013 (kuresel sermayeye, AKP/FETOye karsi mucadelem), Erdek 1. Birlik sitesi'nde kaçak balkon büyüten çalışanı uyarmamdan bir süre sonra suyumu keserek olay çikartip seni burada yaşatmam diyerek bıçakla uzerime yurumesi 2015 (CHP seçmeni/ önce AKP sonra CHPden secilen belediye baskani), Moda Suç Apartmanı 2023-2024 (CHP seçmeni CHPli belediye Kadıköy belediyesi). Hiçbirine soruşturma açılmadı.

Eylül 2021'de Türkiye'de ne bugün ne de gelecekte yaşamak istemedigimi ingilizce yazarak mkurtkaya ve sumerianturks X/Twitter hesaplarıma sabitledim ve o günden beri Türkçe ve Türkiye ile ilgili hiçbirşey okumadım, yazmadım. Tek istinası oturduğum apartmanın deprem güvenliği ile ilgili olan yazışmalar ve websayfaları. Rusça öğreniyorum, Rusya'da iş arıyorum ve 26 senedir yonettigim ve Rusça bölümünü ilave ettigim localhotels.com seyahat siteme yatirimci ariyorum.2.5 sene önce Türkiye'den kesin göç etmeye karar vermistim. Çin Halk Cumhuriyeti veya antiemperyalist ülkelerden birine göç etmek istiyorum. GÜNCELLEME 16 MAYIS 2024

Oturduğum bina ve belediye ile ilgili, aşağıda tüm yazılı belgeler ve kanitlar, gerekçeleriyle birlikte mevcut.8 Aralik 2023 tarihli savcinin takipsizlik kararini ve ona bagli vesayet davasini, savcilik takipsizlik kararindan 11 gün sonra Belediyenin 19 Aralik'ta ikinci kez tebligat yapması çökertmiştir. 17 Temmuz 2023te tebligat yapilmasina ragmen bir ay icinde yasal işlem yapmamis belediye, yani ortbas devam ederken savci celiskili ifadelerle takipsizlik vermis. 19 Aralik 2023te raporla birlikte yollanan ek Belediye yazisi ne 3 ve 6 aylik iki farkli üstüste gecikmeyi acikliyor, ne daha once kolon kirigi yok yalaniyla raporu tamamen ortbas ederek basvurumu 25/27 Mayis 2023te kolon kırığı olmadığı yalanlarıyla sonlandirmalarini.

Apartmanin 26 Aralik'ta tebligati ilk kez aldigi yalani ve apartmana sormadan belediye ile konusarak ve Universite Raporu almadan yaptirdigi belediye resmi raporuna tamamen aykiri ortbas niteliginde tadilat ile 3. kez Ortbas devam ediyor.

ayrica bu da var: 12 Ağustos apartman girişi fotoğrafı

1. ORTBASKADIKOY BELEDIYESİ YAPI KONTROLUN KAMU GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMASI HAKKINDA 5 KANITBelediyenin Imar ve Şehircilik Müdürlüğünün örtbas edilen 21 Mart 2023 tarihli resmi raporunu referans alarak Belediye Yapi Kontrol mudurlugunun başvurumu sonlandıran 25 Mayıs 2023 Yapı Kontrol Müdürlüğü yazisi ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan 5 kanıt

1- Yapı Kontrol müdürlüğü başvurum üzerine mahalde inceleme yapmadığı halde yapmış gibi yazmış.

2- Zemin katinda kiriş kolondan çıktigi halde kolon kirigi olmadigi yalanini yazmis. Ustelik apartman yoneticisinin kolon kirigi gizledigi iddiasiyla basvurmama ragmen.

3- Apartman yonetiminin zemin katinda bir baska kolondan boru gecirdigini gizlemistir.

4- Imar ve Sehircilik Mudurlugunun hazirladigi Kadikoy Belediyesi Resmi Raporu bina tasiyici sisteminde şüphe olduğu gerekçesiyle binadan 1 ay içinde üniversite raporu istiyor. Yapı Kontrol bunu da örtbas etmiştir.

5- Ayrıca 11 dairenin 6sinda kacak insaatla buyutme olmasina ragmen bunlardan 5ini saptayip tespit tutanagi tutmadan bu 5ine tebligat yaparak binadaki kacak insaatlari ortbas etmistir.

KADIKOY BELEDIYESI Imar ve Sehircilik Mudurlugunun raporu 3.5 ay gizlediginin 6 farkli kaniti

1-Belediye denetimden sonra 2.5 ay boyunca 7 epostama cevap vermemistir, gizlenen rapor 1 ay icnde apartmandan ivedilikle universite raporu istemesine ragmen.

2-Rapor Imar ve Şehircilik mudurlugu tarafindan binaya teblig edilmek uzere hazirlanmistir, gonderme sorumlulugu bu bolume aittir.

3-Bunu dogrulayan bir diger unsur raporu hazirlayan Imar ve Sehircilik bolumunde calisan yuksek muhendisin raporla ilgili sorulariniz icin beni arayabilirsiniz diye dahili telefon numarasini raporun altina yazmasidir.

4-Ayrica Yapi Kontrol mudurlugu dahili yazisma ile Imar ve Sehircilik Mudurlugune yazarak konusu geregi bolumunuzce degerlendirilmesi gerekir yazmistir. (4 Mayıs 2023 Yapı Kontrolden Imar Müdürlüğüne sevk) .

5-Ayrica Yapi Kontrol yalanlarla basvurumu sonlandirmasina cevaben bu sonuc denetim yapan muhendislerin soyledikleriyle celisiyor diyerek itiraz ettigimde cevap Imar Sehircilk Mudurlugunden Ozlem Yaman'dan geldi. Bir kac kez epostayla raporu sormama ragmen bu bolum raporu bana gondermedi.

6- Imar ve Sehircilik 3.5 ay sonra raporu bana eposta ile yolladiginda bundan sonra Yapi Kontrol'den takip edersiniz yazdi. Bu da o gune kadar rapor gonderme sorumlulugunun kendilerinde oldugunun itirafidir.

BELEDIYE KENDI RESMİ RAPORUNU IKINCI KEZ ORTBAS ETTI

Yapi Kontrol 17 Temmuz 2023te binaya resmi raporun teblig edildigini yazdi. Raporda apartmandan bir ay icinde universite raporu istendigi aksi takdirde imar kanununa gore islem yapilacagi yaziyordu. Ancak apartman cevap vermemesine ragmen bina tasiyici sistemi ile ilgili resmi raporun geregi olan 1 ay icinde yasal islem yapmayarak ortbasa devam etti.

Belediye binadaki 6 kacak insaattan 5ini yiktirmak icin Eylul Ekim 2023'te binaya gidip geldi yani unutma veya yanlislik soz konusu olamaz, zaten daha once yalanlarla resmi raporu ortbas eden bu bolum. Ayrica 5 dairede kacak insaatlari yiktirirken birine dokunmadi.

Belediye butun bu ortbaslari goz gore yapti, websitesinde gelismeleri yayinladigimi bilmelerine ragmen.

BELEDIYE KENDI RAPORUNU 3. KEZ ORTBAS ETTI

Belediye 17 Temmuz'da tebligat yapip 1 ay icinde yasal islem yapmayarak raporu ortbas etmisti. Savcinin takipsizlik kararindan 11 gun sonra 19 Aralik'ta binaya ikinci bir tebligat yapmis. Apartman yonetimi bu tebligati binaya duyurmadan, belediye ile konusmus bir mimara tadilat yaptirip bir insaat muhendisine imzalatip belediyeye vermis. Bunu yonetim 13 Ocak'ta whatsup grubunda duyurdu. Bizden izin almadan, ne yapildigina dair bilgi vermeden, belediyeye yazdigi yaziyi bize gostermeden, fatura gostermeden apartmandan para topladi yonetim. Bu resmi rapora tamamen aykiridir, resmi rapor bina tasiyici sistemindeki supheyi giderecek universite raporu istiyor, ve buna gore gerekirse guclendirme ruhsati ile ve belediye ile konusularak bir tadilat yapilacaktir diyor. Nerede universite raporu? Nerede ek yazida belediyenin istedigi test ve tahkikler? Binadakiler resmi rapora gore hayati risk altindalar.

SAVCININ HUKUK KATLIAMI TAKIPSIZLIK KARARI Kadikoy Belediyesi takipsizlik kararindan sonra resmi raporu apartmana 2. kez teblig ederek, savciliga basvurdugum tarihte ortbasin devam ettigini kanitladi. Yani suc duyurum tamamen hakli ve yerinde.

Ancak zaten sundugum deliller sorusturmayi sart kiliyordu.

Savci kararinda iddialarin bircogunun idari sorusturma gerektirdigini yazarken cumlenin devaminda suclamalar soyut ve afaki demis. Suclamalar ya idari sorusturma gerektirecek kadar somuttur ya da soyut ve afakidir, ikisi birden olamaz. Basvurumda yazili idari sorusturma isteklerime belediyenin aylardir cevap vermediginin delillerini zaten sunmuştum. Idari sorusturma acilmadigi, ortbaslar devam ettigi icin savciliga basvurmusum zaten. Ayrıca suclarin delilleri onundeyse idari sorusturma gerektirir demeden sorusturma acmasi gerekmezmiydi savcinin?

Maalesef kardesim olan ve daire babamizdan kaldigi icin dairede annemle birlikte hissesi olan Zeynep Kurtkaya Kayalioglu ile apartman konusunda gorusmelerim

Apartman yoneticisi Mikael Yardim evimdeki saglam kalorifer borusunu akitiyor yalaniyla boruyu degistirmemde israrla diretince Zeynep Kurtkaya Kayalioglunun kocasi beni arayarak annenin yasliliginda rahat etmesini istiyoruz, Mikael Yardim daireye giden kalorifer borusunu kapatiriz kisin sogukta kalirlar seklinde tehdit etti diyerek benden saglam borulari degistirmemi istemisti. Reddetmistim. Binada kacak yoneticilik yapan Mikael Yardim whatsuptan beni kardesim Zeynepi aramakla tehdit etmisti. Kardesim ve kocasi binada oturmamasina ragmen araclarini bina otoparkina parkediyorlar ve esyalarini zemin katta bulunduruyorlar. Binadan cikarlari bu. Kardesimi 2 yil boyunca yoneticinin kolon kirigi gizledigi iddiasi var, bu arastirilmalidir diyerek bir kac kez aradim, ozellikle de Istanbul'da hissedilen depremlerden sonra, hatta belediyeye basvuracagim dedim "belediyeyi karistirma" seklinde cevaplamisti. Internette yayina acmadan ve belediyeye basvurmadan once yazimi yolladigimda, kolon kirigi iddiasina deginmeden "biz de arabamizi park ediyoruz bize de laf gelir" diye cevaplamisti. Ondan avukat ismi istemistim verdigi avukati iki kez aramama ve bir kez eposta yazmama ragmen donus yapmamisti. Sonunda Kahramanmaras depreminden sonra yazinin son halini yayinlayip belediyeye basvurdugumda ve denetim sonucunun olumlu olmadigini soyledigimde memnuniyetsizligini cirkin bir sekilde belirtmisti, cevaben kendisiyle artik konusacak birseyim olmadigini soylemistim. Ayrica muteahhitlerin bu durumda daha az oran verdiklerini whatsuptan yazmisti. 88 yasindaki 6 senedir tek basima baktigim annem deprem konusunda hassas. Ben de tabii ki deprem guvenligini dusunuyorum. 4 Aralik 2023 Mudanya depreminde bana telasla gelip deprem mi oldu diye sormus, ardindan kizi Zeynebi aramisti. Ben dairenin satilmasini senelerdir istiyorum ancak once binanin durumunu ogrenmem lazim. Bu durumdaki binada dairedeki hissemi satmak veya dairenin kiralanmasi vicdanima ve durustlugume sigmaz, kimsenin hayatini bilerek tehlikeye atmam.

KARTAL ANADOLU ADLIYESINDE SAVCILIKTA OLANLAR

Savcinin odasindaki bir sahis savci onayiyla beni baska binaya yolladi. Orada dilekcemden iki fotokopi istediler. Internette yazmaya devam edebilirmiyim diye sordum, yazabilirsiniz dedi. Dosyamdaki delilleri almadi, sonra verebilirsiniz, apartman icin diger tarafa gideceksiniz dedi. Ilk savciya geri donunce savcı sizi niye buraya gonderdiler diye sordu. Soyleneni aktardim ve ifademi yazdirdi. Delil dosyasini sormadi, ben verdim.

POLISLE GORUSMEM

11 Aralik'ta telefonda uzun sure anlayamadim vesayet davasinin ne demek oldugunu. Eski bir davada avukatligimi yapmis olan Serkan Dincol benim icin UYAPtan bakti, ara karari normalde tararlar ama yok dedi. 18 Aralik saat 0900da beni arayan polis memuresi ile Kadikoy Rihtim Karakolu adli buroda iki polisin onunde gorustum. Polis memuresi hastane kayitlarina baktim yoktunuz cok iyi gorunuyorsunuz dedi. Saskinlikla Ne hastanesi dedim, 5 senedir anneme baktigimi ve uzun yillardir yaz kis spor yaptigimi ekledim. Ekte bir bilgi yoktu size bilgi veremiyorum maalesef dedi. Kadikoy belediyesi hakkinda suc duyurusunda bulundum ertesi is gunu hakkimda savcilik vesayet davasi basvurusu yapmis dedim. Bilmiyorum dedi.

Ay sonuna dogru vesayet davasi ile ilgili tebligat geldi. Ifade tutanagini ve dilekcemi bana geri yollamislar. Baska bilgi yoktu.
Güncelleme 24 Kasım 2023

Kadıköy Belediyesi kendi dürüst mühendislerinin hazırladığı depremle ilgili bina raporunu 2.5 aylık koordineli ve yönetici (veya yöneticilerin) de katıldığı uzun bir süreç sonunda olağanüstü bir cüretle ve ısrarla örtbas etti! Belediye kim/kimler için binadakilerin deprem/can güvenliğini tehlikeye attı? Ve belediye hala kamu görevini kötüye kullanarak suç işlemeye devam ediyor!

Üstelik apartman IBB raporuna göre Istanbul'un en riskli yerlerinden birinde, 47 yıllık ve betonu deniz kumuyla yapılmış. Apartman depremde yıkılsa hesabını kim verecek ve kim bunun bir suç silsilesi sonucu olduğunu bilecek?

Kahramanmaraş depreminden bir ay sonra, Kadıköy Belediyesi'ne "apartmanda hukuksuzluk düzeni kurulduğu için kırık kolon ve kaçak inşaat iddiaları araştırılmıyor" yazarak 8 Mart 2023 tarihinde epostayla başvurdum. .

Kadıköy belediyesi mühendisleri kırık kolon iddiasıyla ilgili 21 Mart'ta denetim ve çekim yaptı ve biri "kiriş kolondan çıkmış", dlğeri "tebligat yapılacak" dedi. 

Ancak belediye 25 Mayıs 2023 Yapı Kontrol Müdürlüğü ve 27 Mayıs 2023 Çağrı Merkezi yazılarıyla "mahalde yapılan incelemede kolon kırığı olmadığı" şeklinde binadakilerin ve binada daire kiralayacak ve satın alacakların deprem/can güvenliklerini tehlikeye atan olağanüstü cüretli ve tehlikeli bir yalan ile başvurumu sonuçlandırdı.

(Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol ve İmar ve Şehircilik Müdürlüklerini içeren olağanüstü ısrarlı ve cüretli suç sürecinin epostalar ve belgelerle detayı)


O noktada bıraksam ve bina depremde yıkılsa kimse bunun bir suç silsilesi sonucu olduğunu bilemezdi. Burada gerçekleri yazmaya devam etmem sayesinde, örtbas edilen 21 Mart 2023 tarihli belediye raporu (meğerse yalnız kiriş kolondan çıkmamış, ayrıca bir kolondan bina yönetimi boru geçirmiş ve binadan ivedilikle bir ay içinde üniversite raporu istenmiş aksi taktirde Imar kanununa göre işlem yapılacak denmiş) Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik müdürlüğü tarafından bana 5 Temmuz 2023'te epostayla yollandıktan sonra, avukat olan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı neden belediyedeki sorumlular hakkında savcılığa başvurmadı ? Belediyede yapılarla ilgili iki müdürlükten biri, İmar ve Şehircilik, raporu gizlemiş, (4 Mayıs Yapı Kontrolden Imar Müdürlüğüne sevk) . diğeri Yapı Kontrol, cüretli bir yalanla örtbas ediyor, üstelik deprem/can güvenliği söz konusu ve bu çapta bir örtbası yapan yönetici/ler dahil şahısların görevlerine devam etmesi yalnız oturduğum bina için değil Kadıköy için tehlike demek.

Yargının depremden önce harekete geçmesi hem insan hayatını korur, hem de diğer belediyeler ve Istanbul için deprem güvenliği ile ilgili suçlarda caydırıcılık demektir.

Belediyede örtbası kim yaptırdı, kim uyguladı ve kim/ler seyretti? Belediye apartman tarafında kim/kimlerin çıkarı için suç işledi?


İmar ve Şehircilik müdürlüğü 21 Mart 2023 tarihli raporu ile apartmandan bir ay içinde ivedilikle üniversite raporu isteyen aksi takdirde Imar Kanununa göre işlem yapılacağını yazan belediye neden yasal işlem yapmadı? Örtbas ortaya çıkmasına rağmen belediye neden bana açıklama yapmadı ve hala yapmıyor ?

Apartmanda 11 daireden yasaya aykırı yönetici seçimleri yapan daire sahiplerinin 5inin dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş artı 2 daire binada 10 sene yasaları ihlal ederek (vergi numarası olmadan, defter tutmadan, faturasız) yöneticilik yapmış olan 2022'de yönetim kuruluna seçilen ve rant ve çıkar elde etmiş olan Mikael Yardım'ın kızına ait. Yöneticiler dahil, bu şahısların büyük çoğunluğu binada oturmuyor, gelir elde ediyor, dairelerini kiralıyor, ben dahil başkalarını, kiracıları, daire satın alacakları deprem yıkım riskine atıyor. Üç sene önce hukuka aykırılık ve mali usülsüzlük nedeniyle yönetici Mikael Yardım'ın yöneticiliği bırakmasını istediğimde "Aydınlığı Yıktırırım, Binayı Yıktırım" diye haber göndermiş, ben de "yasal ve teknik olarak ne gerekiyorsa yapılmalıdır" diye cevaplamıştım. Bundan sonrası ise yasa ihlallerinin daha büyükleriyle örtülmesi ve belediyenin de yasaları ihlal edenlerden yana müdahalesi ile bina deprem/can güvenliğini tehlikeye atan suçlar ile devam etti, ediyor.
Üç seneye yakın süredir ısrarla yasalara aykırı çıkar birliği yapan bir grup, her "yasalara uyun" (7 Şubat 2021) uyarıma ısrarla ve grup olarak yönetici ile birlikte imar suçlarının gizlenmesini içeren (kaçak inşaatlar, en ciddisi bina deprem/can güvenliği demek olan kırık kolon gizlenmesi, ilaveten belediye raporuyla ortaya çıkan bodrum kat kazan dairesinde yönetimin kolondan boru geçirmesi) rant/çıkar temelli hukuksuzluklarla ( 14 Şubat 2021 ardından Şubat 2021 apartman kararlarıyla) cevap verdi ve bu hukuksuzluklar belediye başvurumla sona ereceğine, belediye suçları ile artarak devam etti. Üstelik hem belediyedekilerin hem de binada yönetici dahil bazı dairelerin tüm gerçekleri web sayfasında yazdığımı bilmelerine rağmen!

Apartman yönetimi belediye denetimlerini de, raporu da binaya duyurmadı, belediye bina raporunu kapıya yapıştırmadı. Binada bir daire 7 Haziran'dan beri satışta idi, 22 Kasım 2023te ilanı kaldırmışlar (belediye biliyor çünkü hem buraya yazdım, hem 14 Haziranda epostayla gönderdim, zaten rapor da bu mesajımdan sonra ortaya çıktı) ve binada daireler kiralanıyor. Nereden bilecek insanlar bina taşıyıcı sisteminde şüphe uyandıran, zemin kat kazan dairesinde biri bina yönetimi tarafından yapıldığı (yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım, Sebahattin Keskin/Denge Site Yönetimi, denetçi Nurdan Kıvanç), diğeri Mikael Yardım tarafından yöneticiyken yıllarca gizlendiği raporla belgelenen ve iskan edilebilirlik için üniversite raporu gerektirdiği belediye raporunda yazan hasarları ?

Kadıköy Belediyesi yalnızca bina/kamu güvenliğini tehlikeye atmadı, raporla belgelenen binadaki İmar ve Kat Mülkiyeti yasa ihlallerini de göz göre göre örtbas etti.

Bina taşıyıcı sisteminde şüphe uyandıran ve iskan edilebilirlik için üniversite raporu gerektiren hasarlar, biri yönetim tarafından yapıldığı, diğeri gizlendiği için Ceza Yasaları açısından da değerlendirilmelidir. Bu hasarlar kolonlardaki sıvalar sökülmeden görünenler.


Başvurumdan bir ay geçmesine rağmen binada kaçak inşaat iddiasıyla ilgili denetime kimse gelmeyince Kadıköy Belediyesi Çağrı Merkezi'ni aradım, Yapı Kontrol Caferağa sorumlusu İsmail'e yönlendirildim. Telefonda Ismail'in şüpheli ifadeleri nedeniyle kendisine "bu dosyayı tozlu raflara atamayacaksınız, sosyal medyada yazacağım" demem üzerine, "şikayetiniz yine bana gelir" diyerek telefonu kapattı. Ben de hemen telefonda konuştuklarımızın ana hatlarını eposta ile Belediye adresine (bilgi@kadikoy.bel.tr) yolladım. Ertesi gün Ismail denetime geldi.

Ancak 6 Nisan 2023 tarihindeki denetimi yapan İsmail binada beş daire tespit etmesine (11 dairenin 6sında kaçak inşaat vardı aslında) ve belgelerin savcılığa gönderileceğini söylemesine rağmen, örtbas edilen belediyenin depremle ilgili bina raporu ortaya çıkana kadar kaçak inşaat tespit tutanağı da tutmamış. Kaçak inşaat tutanağı 22 Haziran 2023 tarihinde tutulmuş yani denetimden 2.5 ay sonra. Bu süreç te depremle ilgili bina raporu örtbasıyla paralel yürüdü. 7 Haziran 2023'te kaçak inşaatla büyütülmüş bir daire satışa çıktı. 14 Haziranda fotoğrafını sayfama koyup "eğer daire bu şekilde satılırsa bundan belediye sorumludur" yazdım epostayla . Bu mesajıma da cevap vermediler ancak bu mesajımdan iki gün sonra Yapı Kontrole gizlenen raporu gönderdiklerini Imar ve Şehircilik Müdürlüğünden Özlem Yaman 5 Temmuzda eposta ile bildirdi. Yani Yapı Kontrol bina raporunu almasına rağmen raporu bana yollamamış üç hafta boyunca, ve belli ki bunun üzerine İmar Müdürlüğü bana yollamış. 17 Temmuz'da bina raporunu Yapı Kontrol bana yolladı, yani raporu Imar ve Şehircilik'ten aldıktan bir ay bir gün sonra, raporda bir ay içinde binadan üniversite raporu istendiğini bilmelerine rağmen.

Belediye beş dairede kaçak inşaatı Ekim 2023'te yıktırdı ancak bina raporunun ilgililerine 17 Temmuz 2023'de tebliğ edildiğinden başka bilgi vermedi.

Belediyede bir yandan örtbas süreci işlerken, linkini yollayarak belediyeye başvurduğum internet sayfamda belediye denetimleri niye apartman whatsup grubunda duyurulmuyor yazdıktan dört gün sonra 22 Mayıs 2023'te gruptan çıkarıldım. Üç gün sonra da kolon kırığı olmadığı yalanıyla başvurumu sonlandırdı belediye ve 22 Eylül 2023'te tekrar dahil etmelerine kadar apartman yönetiminden aidat bilgisi dahil hiçbir bilgi alamadım kaynağı belirsiz aidat birikmiş, yıllardır fatura göstermeden aidat topluyorlar, tüm itirazlarıma rağmen. Bana dört ay aidat bilgisi vermeyen yönetim binadan üç ay alacağı olduğunu yazmış, hem yasa ihlal ediyor bana aidat dahil apartman bilgisi vermediği için, hem de beni hedef gösteriyor diğer dairelere çünkü iddia edilen borcun büyük çoğunluğu benim görünüyor.

Belediyedeki suç süreci ile apartmandaki yasa ihlallerinin paralel ilerlediği yazılı kanıtlarıyla ortada. Belediye göz göre göre yasaları çiğneyenlerden yana suç işleyerek onlarda beklenti yaratıp, onları bana karşı cesaretlendirdi ve bazılarının huzur ve sükunumu bozmalarında rol oynadı.

Ve yasaları ihlal ettiği belediye raporuyla belgenen yönetimi daire sahipleri 8 ay sonra hala devam ettiriyor. Bina denetçisi Nurdan Kıvanç'ın dairesindeki kaçak inşaat ta yıktırıldı.

Kadıköy Belediyesi Mikael Yardım'ın yöneticiyken dairemizden betonu delerek çatıya elektrik çektiği iddiasına bakmayı dahi reddetti. Bu doğruysa çatı sıklıkla aktığı için yangın tehlikesi demek. Bunu belediyeye üç kez yazdım 6 Nisan'da @bilgi adresine, 22 Mayıs'ta Hukuk işleri müdürü Adem Çoban'a ve 22 Mayıs'ta İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne ama cevap vermediler. Bu iddianın sahibi Mikael Yardım'ın "Aydınlığı yıktırırım, Binayı yıktırırım" dediğini ileten ve kolon kırığı ve kaçak inşaat iddiaları doğrulanan bir daire sahibinin oğlu Arman Esayan. Yani üç iddiadan ikisi doğrulandı, üçüncüsüne bakmayı ısrarla reddediyor belediye. Kime çalışıyor Kadıköy belediyesi?

Kadıköy Belediyesi bütün bunları inanılmaz bir cüretle, Kahramanmaraş depreminden sadece iki ay sonra, belediye başkanı avukat Şerdil Dara Odabaşı deprem toplantıları yaparken, belediyede bazı müdürler dahil pek çok kişi 7 kez denetim sonucu ve üç te şikayet olmak üzere toplam 10 farklı epostamı görmesine rağmen , belediyeden denetime gelen mühendisler video çekimi yapmasına ve birinin kiriş kolondan çıkmış, diğerinin tebligat yapılacak demiş olmalarına rağmen, "Gecekonduda Olmayacak Hukuksuzluklar Moda'da" yazımın linki ile başvurmama ve bu yazıyı internette sürekli güncellediğimi görmelerine rağmen, ve 25 Mayıs 2023 Yapı Kontrol Müdürlüğü ve 27 Mayıs 2023 Çağrı Merkezi yazılarıyla başvurumu kolon kırığı olmadığı yalanıyla örtbas etmelerinden bir buçuk ay önce Yapı Kontrol'den Ismail isimli şahsı telefonda şüpheli ifadeleri nedeniyle yazılı olarak belediyeye şikayet etmeme rağmen bu suçları işledi. Üstelik yalanlarını herhangi bir kurumun ortaya koyabileceğini de bilmelerine rağmen, çünkü binada hasarlar duruyor. Ve belediye bunu binada hukuksuz rant ve çıkar düzeni kurulmuş diye yazılı başvurumda detay yazı linki ile belirtmeme rağmen yaptı. Ve Kadıköy Belediyesi'nin şeffaf bir vatandaşla iletişim sistemi olmasına ve belediye içi eposta dağıtımı görünmesine rağmen!

Yani Kadıköy Belediyesi tam anlamıyla göz göre göre ve ısrarla suç işledi! Bu durumda Kadıköy'de hangi bina güvende olabilir?

Mikael Yardım'ı binaya yönetici olarak teklif eden ve onüç senedir destekleyen, dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu'nun belediyeyi aradığını, 21 Mart'ta denetime gelen belediye mühendislerinin önünde dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş bina denetçisi Nurdan Kıvanç bana "Cüneyt Göksu'nun isteğiyle mi geldiler, Almanya'dan belediyeyi aramış" diye sorunca öğrendim. "Hayır benim başvurum üzerine geldiler" diye cevapladım. Cüneyt Göksu yazımı internette görüp belediyeyi aramış olabilir. 5 Nisan'da belediyeyi aradığımda Yapı Kontrol'de İsmail "sizin dosyaniz ayrılmış" demişti, bunu da belediyeye yazmıştım. Herhangi bir itiraz da gelmedi belediyeden. Demek ki binadan belediyeyi arayan/lar var. Örtbasla ilgili hiçbir açıklama yapmayan Yapı Kontrol 17 Temmuz'da ilgililerine tebligat yapıldığını yazdı ancak o günden beri ne apartman yönetimi ne de belediye bir bilgi vermedi.

42 yıldır oturduğumuz apartmanda (birkaç sene önce geri döndüm, annemin sürekli oturduğu daire), para/çıkar için o kadar çok kez yasalar çiğnenmiş ki (İmar, Kat Mülkiyeti, muhtemelen Ceza yasaları), bunlara mali usulsüzlükleri de ilave etmek lazım, binaya suç apartmanı denebilir.

Bina, metrekare fiyatlarının yüksek olduğu Moda'da ve senelerce kaçak inşaatla büyütülmüş daireler (11 daireden 5/6sı) o halde satılmış/kiralanmış. Ayrıca iki daire 2011-2021 arası bina dışından kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, fatura kesmeden, fatura almadan, defter tutmadan) ve 2022'de yönetim kuruluna giren ve binadan gelir/çıkar elde eden Mikael Yardım'ın kızı Belinda Günter'e ait, bunlara en az bir hukuksuz yönetici seçiminde uyan bir daire ilave oluyor. Çıkar birliği yapan 11 daireden 7/8/9 daire ve dışardan yöneticilerin yasa ihlallerine karşı, ki en önemli yasa ihlalleri bina taşıyıcı sistemi ve bina güvenliğini ilgilendirenler, neredeyse üç senedir tek başıma mücadele ediyorum.

Hukuksuz eylemini avukata sormasını istediğimde "benim avukatla işim olmaz" diyen, apartmanın ortak alanlarını şahsi malı gibi kızının kiracılarına kullandırtarak rant elde eden, bahçeyi otoparkı dışardan kendi malı gibi kullanan, mali usulsuzlukleri nedeniyle yönetimden ayrılmasını istediğimde aracına TSK özel araç giriş kartı koyan (neden?) ve "Aydınlığı Yıktırırım, Binayı Yıktırım" diye bir başka dairenin sahibinin oğlu Arman Esayan ile haber gönderdikten sonra 11 daireli apartmanda beş kaçak inşaatla büyütülmüş (aydınlık kapatmışlar) daire artı iki daire sahibi kızı Belinda Günter'in imzasıyla 14 Şubat 2021'de yasaya aykırı yöneticiliğine devam kararı çıkartan, bankalar Mikael Yardım'ın apartman adına vergi numarası olmadan hesap açmasına izin vermeyince dokuz dairenin hukuksuz bir kararla Denge Site Yönetimi/Sebahattin Keskin yönetici seçmesi ile (binaya gelmeden kağıt üzerinde yöneticilik yapıyor), bu şirketle sözleşme imzalayan Haziran 2023'te bina fotoğrafında görününce Range Rover cipinden TSK özel araç giriş kartını çıkaran (neden?) ve belediyenin rapor örtbası ortaya çıkınca arabasını binadan çeken, üç ay sonra yeniden TSK özel araç kartı ile bina otoparkına bırakan, binada kolon kırığı gizlediği ve bir kolondan boru geçirdiği belediye raporuyla belgelenen yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım ile üç senedir yazılı/sözlü görüşmeyi reddediyorum. Ancak hem kendisi aramaya devam ediyor, hem de telefonumu verdiği damadı Ari Uygun arıyor, aramalarını istemediğimi yazılı olarak iletmeme rağmen. Ben üç senedir yasalara uyun diyorum, dairelerin iletişim kurması için benim isteğimle whatsup grubu kuruldu ama grup kurulduktan bir kaç gün sonra iki buçuk sene önce yazışmalara kapattı yönetici Sebahattin Keskin, daireler yazılı ortamda iletişim kurmasın, hukuksuzlukları yazmamayım diye. Ondan sonra beni arıyorlar, başka daireleri de arıyorlardır herhalde. Grupta yazılan hukuksuzlukları yönetici sildi ama ekran görüntüleri var.

Binada belediye raporuyla Imar ve Kat mülkiyeti ihlali ve apartman kararlarıyla Kat Mülkiyeti ihlali yazılı delilli Mikael Yardım, Kat Mülkiyeti kanununa aykırı kararlara imza atan kızı Belinda Günter, beni telefon ve mesajla aramamasını ve "telefonumu başkalarına vererek aratamayacağını "Mikael Yardım'a yazılı olarak apartman whatsup grubunda iki buçuk sene önce söylememe rağmen arayan ve mesaj atan damadı Ari Uygun, binayla ilgisi olmamasına rağmen (Mikael Yardım'ın isteğiyle) otopark kilidini değiştirdiğı iddia edilen torunu Roy (apartman whatsup grubundan silinen ancak ekran gõrüntüsü olan fotoğrafları çeken Arman Esayan'ın kiracısıyla konuştuktan sonraki 2021 yılı iddiası) ailecek binaya hukuksuzca müdahil olmuştur.

Mikael Yardım'a abi diyen Cüneyt Göksu bu şahsı yönetici olması için binaya çağırmış ve onüç sene desteklemiştir, hukuksuz kararlarda imzası vardır ve dairesi kaçak inşaatla büyütülmüştü. Belediyeyi aradığı iki belediye mühendisi önünde Nurdan Kıvanç tarafından söylenmiştir.

9 Ekim 2023 kaçak inşaat yıkım çalışmaları sırasında Cüneyt Göksu'nun dairesinde kısa sürede kendi imkanlarıyla söndürdükleri bir yangın çıkmış, sokakta yan binadan dairesine yangın hasar verdiği için bir kadın şikayet ediyordu. Balkondan bakarken, Almanya'da ikamet eden Cüneyt Göksu'nun dairesinde oturan baldızı Ayşe "Ne bakıyorsun bunların hepsi senin yüzünden" diyerek sataştı. Ardından yan binadan biri ceketini çıkarma hareketi yaparak "in aşağı diye" bağırdı iki kez ve bunlar zabıta önünde oldu.

Dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Nurdan Kıvanç apartman denetçisidir ve hukuka aykırı kararlarda imzası vardır. Kat mülkiyeti ve İmar yasalarına aykırı eylemleri belgeli olmasına rağmen denetçiliği devam etmektedir. Denge Site Yönetimi /Sebahattin Keskin'i binaya tavsiye eden şahıstır.

Site Yönetimi şirketi olmasına rağmen Kat Mülkiyeti ve İmar Kanuna aykırı kazan dairesi kolonundan boru geçirilmesi ve diğer Kat Mülkiyeti kanuna aykırı eylemleri belgelenmesine rağmen yöneticiliğine devam etmektedir. Binada 11 daireden 5indeki (biri denetçinin) kaçak inşaat yıkılmasına rağmen yönetime devam eden şirket pek çok defa istememe rağmen fatura göstermeden aidat almaya devam etmektedir.

15 Eylül 2023'te, kendisini geçen sene kaçak inşaatla büyütülmüş daire satın alan Lilya İrem Salman'ın babası olarak tanıtan şahıs, merdivenlerde sataşarak "Senin bu apartmanda biriyle sorunun varmış dedi" (Mikael Yardım'ı kastederek). Ben defalarca "yasalara uyun", "yargıya yansıyacak bir durum" dememe rağmen kavga çıkarmaya çalıştı, "bende para çok, yasalara uyuyorum, cezamı ödüyorum" dedi. Daireme giderken arkamdan gelerek "niye kaçıyorsun" diye bağırdı. Yanımda 87 yaşındaki annem varken. Yanında duran kızı Lilya İrem Salman'a internetteki belediye raporu ve yazımı okudun mu diye sordum, okudum diye cevapladı. Mikael Yardım bu dairede çok uzun süre tadilat yapılırken pek çok kez daireye gidip gelmişti. Bu şahsın Mikael Yardım ile bir ilgisi var mı bilmiyorum.

26 Ağustos 2023'te Mikael Yardım'ın damadı Ari Uygun bana mesaj atarak aramamı istedi, aramayınca "Niye telefonla konuşmaktan kaçıyorsun" diye mesaj attı. Bu şahsı 35 sene önce bu apartmanda oturduğu için tanıyorum ve sadece yolda iki kez rastlaştığımda bir iki dakika ayaküstü konuşmuşluğum olan bir şahıs, en son 20 sene önce. 6 Şubat 2021'de de aramış cevap vermeyince mesajla kendini tanıtmıştı, aramamıştım. Kısa bir süre sonra Arman Esayan beni arayıp Mikael Yardım'ın "Aydınlığı Yıktırırım, Binayı Yıktırırım" dediğini söylemişti. "Yasal ve teknik olarak ne gerekiyorsa yapılmalıdır" diye cevaplamıştım. Ertesi gün o zamanki whatsup grubunda damadı Ari Uygun'u kastederek Mikael Yardım'a benim telefonumu başkalarına verip aratamazsın yazmıştım . Yine de aradı, mesaj yolladı iki sene sonra.

Ayrıca yönetici Sebahattin Keskin geçen sene bir apartman grubu mesajında beni gerçek dışı iďdialarla diğer dairelere hedef gösterdi, alt kata su akıntısını durdurmadığım ve üç kez yatırdığım aidatı bir sonraki ay tablosuna zamanında yansıtmayarak ödenmemiş göstermesi gibi, en son Mayıs 2023'te bu oldu. Üstelik aidatlar benim isteğimle bankaya yattığı için elimde belgeleri de olmasına rağmen. 2-3 sene önce yöneticiyken Mikael Yardım'ın telefonda hakaret, yolda sözlü sataşma gibi olayları da vardı.

Mart 2020'de faturasız bir bina çatı saçağı tadilatının fiyatının yüksek olduğunu söylememden ve "dairemize çatıdan su akıntısının masrafını apartman ödemelidir avukata sorun" sözümü "benim avukatla işim olmaz" diye cevaplayan yönetici Mikael Yardım Haziran-Ekim 2020 arası dairemdeki kalorifer borusunun su akıttığı ısrarlı gerçek dışı iddiası ile huzur ve sukünumu bozmuş ve sağlam boruları değiştirmemi istemişti, Her defasında reddetmiştim. Oturduğum dairede hissesi olan, belediye kolon kırığı tespiti sonrası görüşmeyi tamamen kestiğim (sadece ortak avukatımız aracılığıyla yasal süreçler benim için uygundur mesajını göndermiştim), maalesef kardeşim olan Zeynep Kurtkaya Kayalıoğlu'nun kocası beni arayıp Mikael Yardım'ın onları aradığını ve "boruyu değiştirmezseniz kaloriferine giden suyu keserim, kışın soğukta kalırlar (ben, annem)" diye tehdit ettiğini soyleyip, benden bilgi almadan boruları değiştirmemi istemişti ve ben yine reddetmiştim. Sonbaharda kaloriferi çalıştırdıktan sonra, çok yüksek derecede bir hafta yakmış ve yağmur yağdıktan sonra boruların sağlam olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştı. Eğer bu ısrarlı yalana (akıntının çatıdan olduğunu ve tavanımdaki hasarı fotoğrafıyla göndermeme rağmen) karşı durmasaydım evimdeki sağlam borular değişecek hem bana hem apartmana masraf çıkacaktı. Tabii göz göre yalan bir kalorifer borusu akıntısı iddiasında bulunduğu için kolon kırığı iddiası için ancak Kahramanmaraş depremi sonrası belediyeye başvurdum, yasaya göre yöneticinin yapması gerek, gizleyeceğine. Üstelik kazan dairesinin karşısında zemin katta yer alan kızının dairesini kiraya veriyor.Bunu kim yapar? Fotoğraf Kapitalizmin Sembolü

Bina deniz kumuyla 1976'da yapılmış, IBB raporlarına göre İstanbul'un en riskli yerlerinden birinde ve bina temeline en yakın yer olan bodrum katındaki kalorifer dairesinde bina yönetimi (yöneticiler Mikael Yardım, Denge Site Yönetimi/ Sebahattin Keskin, denetçi Nurdan Kıvanç) kolonun içinden boru geçirmiş ve bu belediye raporunda bina taşıyıcı sistemi hakkında şüphe yaratan iki hasardan biri, diğeri aynı sırada bir kirişin kolondan çıkması! Bunlar sıvalar sökülmeden görülenler. Üstelik boru kapı altından bir miktar kesilerek yandan geçirilebilirdi. Ama o zaman kapı altına yüksek bir eşik koymak gerekirdi. Bu kapı başka binada oturmasına rağmen Range Rover cipini bina otoparkına park eden Mikael Yardım'ın şahsi malı gibi düzenli kullandığı apartman bahçesine açılıyor ve kapıda eşik olsa ayağı takılabilirdi. Yasaya aykırı eylemleri nedeniyle yöneticilikten ayrılmasını istediğimde cipine 1980lerden kalma bir TSK özel araç giriş kartı koymuştu.

GÜNCELLEME 17 Ağustos 2023: Bir ay önce Kadıköy belediyesi raporun apartman yönetime tebligatla gönderildiğini yazmış ve eposta ile raporu göndermişti . Tebligat apartmana gelmesine rağmen ( 12 Ağustos apartman girişi fotoğrafı ) ve rapordan 5 ay geçmesine rağmen rapor apartman duyuru panosuna konmamış. Bu sayfada Kadıköy Belediyesi denetimleri niye binadakilere duyurulmuyor yazdıktan sonra, apartman whatsup grubundan çıkarılmıştım. Grup 2.5 sene önce benim isteğimle kurulmuştu ancak hukuksuzlukların yazılması üzerine birkaç gün sonra mesajlar silinip sadece duyuru listesine döndürülmüştü. 3 aydır aidat bilgisi dahil hiçbir bilgi alamıyorum ve aidat istemiyorlar (neden?).

24 sene önce bugün 17 Ağustos depremi olduğunda uzmanlar 30 sene içinde Istanbul depremi bekleniyor diyorlardı. Bugün Kandilli Rasathanesi müdürü Doğan Kalafat rakam da veriyor, 2030'a kadar olma olasılığı yüzde 64! Buna göre depremin apartman bodrumunda kolon kırığının gizlendiği 2.5 yıllık sürede olmuş olması ihtimali yüzde 15, son beş ayda yüzde 2! Bunlar çok büyük riskler, örneğin sağlık sektöründe kabul edilemeyecek riskler. Zaten 21 Mart'ta raporu düzenleyen Kadiköy Belediyesinin dürüst ve sorumluluk sahibi inşaat mühendisleri 1 ay içinde üniversite raporu istemiş ancak bu rapor örtbas edilmişti.

GÜNCELLEME 17 Temmuz 2023: Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü bugün gönderdiği eposta ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğündeki dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin 21 Mart tarihinde düzenledikleri raporun ilgililerine tebligatla gönderildiğini ve kaçak inşaatla büyütülmüş dairelerle ilgili yasal işlemlerin devam ettiğini bildirdi.

GÜNCELLEME 10 Temmuz 2023: Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden Özlem Yaman, 5 Temmuz tarihinde, müdürlüğündeki dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin denetim yaptıkları 21 Mart'ta hazırladıkları raporu, 3,5 aylık gecikmeyle, gecikmeyi teknik aksaklığa bağlayarak, eposta ile gönderdi.

Bina deprem güvenliğini ilgilendiren raporda, burada aylardır belirttiğim, denetime gelen mühendisin "bodrum katında kiriş kolondan çıkmış" şeklinde söylediği konu da ifade edilmiş ve binadakilerden bir ay içinde üniversite veya yetkili kurumdan rapor almaları istenmiş ve buna göre binanın iskan edilip edilemeyeceğine (yani binanın kullanılıp kullanılamayacağına) karar verileceği yazılmış : Kadıköy Belediyesinin Bina Raporu.

Tabii gecikmenin sebebi inandırıcı değil çünkü İmar Müdürlüğüne "Yapı Kontrol şüphelidir, kaçak inşaatla büyütüldüğü için tebligat gönderilen bir daire bir haftadır satışta" yazdıktan iki gün sonra, 16 Haziranda,Yapı Kontrole raporu yollamışlar. Yapı Kontrol bana henüz bilgi vermedi. Aylardır epostayla bu raporu soruyordum ve yanıt alamıyordum veya Yapı Kontrol 'adres verin binanıza bakalım' yazıyordu, denetleme sonuç raporu sormama rağmen.

Kadıköy Belediyesi açık ve şeffaf bir vatandaşla iletişim eposta sistemi kurmuş, mesaj dağıtımını görmek mümkün buna rağmen ciddi hukuk ihlalleri sözkonusu.

Apartmanda başta dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu olmak üzere dairelerin çoğunun desteğiyle hukuksuz bir rant düzeni kuran Mikael Yardım'ın yerine yeni yönetici seçilsin dediğimde, Mikael Yardım'ın 'Aydınlığı Yıktırım, Binayı Yıktırırım', 'Kolon kırığını gizlemekte zorlanıyorum' dediği bana aktarıldıktan sonra, 14 Şubat 2021 tarihindeki apartman toplantısında Mikael Yardım'ın yöneticiliğine devam hukuksuz kararı alınmış, Mikael Yardım'ın vergi numarası olmadan apartman adına banka hesabı açmasına bankalar izin vermeyince de Şubat 2021'de onbir dairenin dokuzu bir başka hukuksuz kararla Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimini yönetici seçmişler. Kararda Mikael ismi Mikail olarak yazılmış, bir de var olmayan bir Mikail Kılıç yönetici olarak yazılmış, hani yönetici degişiyordu? Hukuksuz Şubat 2021 Apartman Kararı.

Son iki senede binada, biri kaçak inşaatla büyütülmüş, iki daire satılmış, bodrum katında kırık kolon iddialarından da habersizdir bu daireleri alanlar.

Hem binada oturanlar, hem daire alacak veya kiralayacaklar düşünüldüğünde, binadaki kırık kolonun rant/çıkar için gizlenmesinin hukuki yaptırımı olmalı.

Kadıköy Belediyesi hem binadaki kaçak inşaatları hem de bodrum katında kirişin kolondan çıktığını tespit etmesine rağmen bir daire daha satışta.

Yapı Kontrol bölümü Mikael Yardım'ın hukuk ihlallerini ortaya koyacak iki konudan birinde, 'kolon kırığı yoktur' yalanını bana yazmış, diğerinde Mikael Yardım'ın dairemden çatıya kaçak elektrik hattı çektiği iddiasına bakmayı reddetmiş, ancak diğer daireleri ilgilendiren kaçak inşaat tespitleri yapmış, ama onları da savcılığa göndermemiştir.

O zaman sormalı Kadıköy Belediyesine, belediyede Mikael Yardım ile görüşen olmuş mudur? Eski yönetici, sonra yönetim kurulu üyesi, 11 sene bina dışından kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, defter tutmadan, fatura kesmeden, fatura almadan) ve apartman ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanan ve kızının kiracılarına hukuk ihlalleriyle kullandırarak rant sağlayan Mikael Yardım.

Ayrıca Mikael Yardım destekçisi Cüneyt Göksu'nun Almanya'dan Kadıköy Belediyesi'ni aradığını dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş bina denetçisi Nurdan Keskin belediye denetimi sırasında söylemişti. Hatta 21 Mart'ta mühendislerin önünde Cüneyt Göksu belediyeyi aramış dediğinde 'hayır, benim talebimle denetime geldiler' diye cevaplamıştım. Dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu 8 Mart'ta burada yayınladığım ve Twitlediğim yazımı görüp belediyeyi aramış olabilir.

2020 'de Mikael Yardım'a hukuksuzluklarını avukatına sormasını istediğimde 'benim avukatla işim olmaz' demişti.

2021 başında yönetici Mikael Yardım'ın istifasını ve apartmanda hukuka uyulmasını istedikten sonra, Mikael Yardım'ı uzun yıllardır tanıyan ve ona muhalif olan Arman Esayan beni telefonla arayıp "Mikael Yardım'ın TSK ile ne ilgisi var?" diye sordu. Ben de bilmediğimi, şahsı tanımadığımı söyledim. Anladığım kadarıyla, cipinin camına TSK özel araç giriş kartı koymuş. Fotoğraftan çok eski, belki 1980lerden kalma bir kart olduğu anlaşılıyor.

Mikael Yardım'ın cipi 14 Hazirandaki güncellemede bu sayfada görününce, 2.5 yıldır cipinin camında duran kartı kaldırmış. Yandex'te aradım Mikael Yardım'ı,1983'te kurulmuş Termosan diye bir şirket, şirketler rehberi sayfasında çıktı. Sayfada TSK ile ilgili şirketlere satış yapan zedltd diye bir şirket websitesi var.GÜNCELLEME 14 Haziran 2023: Kahramanmaraş depreminden sonra, Kadıköy Belediyesi'ne 8 Mart 2023 tarihinde yolladığım başvuru epostası ve sonrasında Kadıköy Belediyesi süreci, deprem güvenliğini ilgilendirenler dahil Kadıköy Belediyesi hukuk ihlalleri kronolojik olarak burada yer alıyor.

Açık ve şeffaf bir süreç olması, binada karşı çıktığım rant ve çıkar kaynaklı hukuksuzlukların devam etmemesi, belediyenin ve kamuoyunun deprem güvenliği/kentsel dönüşüm önündeki engelleri doğrudan görmesi için, şikayetimi epostada yazmak yerine eposta ile bu sayfanın linkini yollayarak başvurmuştum. Buna rağmen Kadıköy Belediyesi inanılmaz bir cüretle, kendi dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin de emeğini çiğneyerek, deprem konusu gibi can güvenliğini ilgilendiren önemli bir konudaki dahil olmak üzere ciddi hukuksuzluklara imza atmıştır.

21 Mart 2023 tarihinde Kadıköy Belediyesinden iki inşaat mühendisi zemin katında binanın ortak alanında bina denetçisi Nurdan Kıvanç dahil apartmandan üç kişi önünde denetleme yaptılar. Mühendislerden biri 'kiriş kolondan çıkmış', dedi, diğeri çekim yaptı ve tebligat yapılacağını söyledi.

Kadıköy Belediyesinin iki mühendisi kamu yararına belediyeciliğe örnek olacak şekilde görev ve sorumluluk bilinciyle hareket etmiştir. Her ikisinin de davranışı, yani açık teşhisleri ve video kayıtları şeffaflık, açıklık ve kamu yararı açısından doğru olandır. Deprem güvenliği gibi can güvenliğini ilgilendiren konuda gerekli ciddiyetle hareket etmişlerdir.

Ancak bundan sonra Kadıköy Belediyesi'nde olanlar araştırılmalı, çünkü deprem güvenliğini ilgilendiren bu ciddi konunun üzeri kapatıldı!


Bu kontrolden sonra herhangi bir tebligat yapılmadığı gibi şikayetimde yer alan 5 veya 6 dairenin kaçak inşaatla büyütüldüğü, dairemden çatıya kaçak elektrik çekildiği gibi başvurumda yer alan diğer şikayetlerle ilgili bir ay geçmesine rağmen belediyeden kontrole gelen olmadı. Kaçak inşaatla ilgili başvuruma sözlü ve yazılı şikayetim sonucu gelip 6 Nisanda tespitle iddiamı doğruladılar. Şikayetimde internette sosyal medyada yazmaya devam edeceğimi söylemiştim. (Bakınız Kadıköy Belediyesi süreci ).

Deprem güvenliğini ilgilendiren 21 Mart 2023 tarihli belediye denetim sonucunu yazılı olarak öğrenmek için, bahsedilen tebligat için, Yapı Kontrole sonraki haftalarda birkaç kez eposta yazdım ancak adres verin gelelim diye cevapladılar, epostada açıkça sonuç sormama rağmen! Üstelik adresimi biliyorlardı, çünkü kaçak inşaat tespiti için gelmişlerdi. Yapı Kontrol Müdürü Feyza Baykara'ya yazdım, cevap vermedi. Kadıköy Belediyesi şemasında onun üzerinde Fahrettin Kayhan, onun da üzerinde hem avukat hem deprem güvenliği konusuna önem veren belediye başkanı Şerdil Dara Odabaşı var.

Bina Istanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarına göre deprem frekansı açısından en riskli, yer sarsıntısı açısından en riskli, zemin sınıflaması açısından da orta riskli alanda yer alıyor. Yani İstanbul'un en riskli bölgelerinden birinde! Bina 1976'da deniz kumuyla yapılmış ve pek çok deprem sarsıntısı yaşamış. Binada daire satın alan bir kişinin söylediğine göre, beton dökülüyor.

Nihayet 25 Mayıs 2023'te, Kadıköy Belediyesi inşaat mühendislerinin 'kiriş kolondan çıkmış, tebligat yapılacak' demelerinden iki aydan fazla bir süre geçmişken, Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol anonim eposta hesabından isimsiz, imzasız aşağıdaki eposta geldi:

Sayın Mehmet KURTKAYA,

Kadıköy İlçesi, Caferağa Mahallesi, ‐---‐---‐‐---------  kapı sayılı yere ait başvurunuz incelenmiştir.

Söz konusu başvurunuz üzerine mahallinde yapılan incelemede ruhsatlı ve eki mimari projesi hilafında konu yerde şikayet konusu kırık kolon olmadığı, fakat kaçak inşaat olarak belirttiğiniz yapının aydınlık bölümünün kat malikleri tarafından kapatıldığı tarafımızca tespit edilmiş olup ilgililerine tebligatlar gönderilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.

Bu mesajın hemen ardından gönderenden ismini yazmasıni istedim, müdür Feyza Gür Baykara'ya da isim sordum, mesaj mühendislerinizin 'kiriş kolondan çıkmış' tebligat yapılacak tespitleriyle çelişiyor dedim. ikisinden de cevap gelmedi!

Ertesi gün, 26 Mayıs, daha önce hiç yazışmadığım bir yetkili, Imar Müdürlüğünden Özlem Yaman "bize Yapı Kontrol başvurursa işlem yaparız" mesajı yolladı. Kendisine konuyu epostayla açıkladım, sayfamın linkini bir kez daha yazdım, "Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol şüphelidir, Kadiköy Belediyesi İç Denetimi çalıştırır umarım" diye ekledim. Bu iddia ve talebimi bir iki kez daha tekrarladım ancak herhangi bir sonuç alamadım.

Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol'un 'Kırık Kolon Olmadığı' tespiti bir kaç yönden yalan ve ciddi hukuk ihlalidir.

1- Kontrole gelen mühendisin ismi bellidir, anonim eposta hesabından değil kendi belediye hesabından yazmıştır, teşhisinin ne olduğunu haftalar öncesinden Yapı Kontrole defalarca yazmıştım. Kiriş kolondan çıkmışsa kolon kırık demektir.

2- Tespite gelen mühendis belli, bu kim masa başından yazan?

3- Kadıköy Belediyesi kolondaki boyayı ve sıvayı sökmeden 'Kırık Kolon Olmadığı Tespiti' yapamaz! Ancak görsel olarak bir sorun görürse onun tespitini yapar. Nitekim gelen mühendis sorunu görmüş ve çekim yapmıştır. Zaten başvurumda eski yönetici, sonra yönetim kurulu üyesi 11 sene bina dışından kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, defter tutmadan, fatura kesmeden, fatura almadan) ve apartman ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanan ve kızının kiracılarına hukuk ihlalleriyle kullandırarak rant sağlayan Mikael Yardım'ın Ocak 2021'de yöneticiliği bırakmasını istemem üzerine 'Aydınlığı yıktırırım, binayı yıktırırım', 'Kolon kırığını gizlemekte zorlanıyorum' dediği iddialarıyla başvurumu yapmıştım.

Kaçak inşaatla büyütülmüş 6 daireden biri Belediye Denetiminden iki ay sonra satışa çıkmış!Kadiköy Belediyesi Yapı Kontrol 6 Nisan 2023 te 11 dairenin 6sında dairelerin kaçak inşaatla büyütüldüğünü tespit etmiş, 4 Mayıs 2023'te tebligat yapmış "ivedilikle giderin yoksa yasal işlem yapılacak" diye.

14 Haziran'da bu dairelerden biri bir haftadır satışta. Daire bu durumda satılırsa alanın dairesi hem küçülecek hem masraf çıkacak. Üstelik Kadıköy Belediyesi de sorumlu. Yapı Kontrolden Ismail isimli yetkili (5 Nisandaki konuşmam sırasında ondan şikayetçi olmuştum, şikayetiniz yine bana gelir deyince konuşmanın hemen ardından şikayetimi eposta ile belediyeye yollamıştım ) 6 Nisan'da yaptığı denetimde elindeki kağıtları işaret ederek bunlar savcılığa gidecek demişti. Savcılığa göndermek yerine dairelere 'kaçak inşaatı giderin' diye tebligat yapılmış, sonra da belediye kontrol etmemiş. Belediye bina kapısına duyuru da asmamış!

Ne yönetici Sabahattin Keskin, ne kendi dairesinde de kaçak inşaat tespit edilmiş bina denetçisi Nurdan Kıvanç, ne eski yönetici, yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım, ne de Kadıköy Belediyesi bir şey demiyor. Bu sayfada "Belediye kontrolleri apartman whatsup grubunda iki aydır duyurulmadı " yazdiktan 4 gün sonra gruptan çıkarıldım.

Demek ki yönetici vs. okuyorlar bu sayfaları. Ancak ben apartmanla ilgili aidat bilgisi dahil hiçbir bilgi alamıyorum. Zaten ilk kez 21 Mart 2023te Kadiköy Belediyesi denetime geldiğinde Nurdan Kıvanç Cüneyt Göksu'nun Almanya'dan aradığını söylemişti. Her ikisinin dairesi de kaçak inşaatla büyütülmüş ve 6 Nisandaki denetime gelen yetkili Ismail, Cüneyt Göksu'nun dairesi için kapıyı açmıyorlar demişti. Ancak binada bu olan bitenlerden haberi olmayanlar var çünkü yönetici Sabahattin Keskin, yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım duyuru yapmıyor Kadıköy Belediyesi denetimleriyle ilgili. Kadıköy belediyesi de bu hukuksuzluklarla ilgili gerekli girişimlerde bulunmuyor ve yenilerini ilave ediyor, en ciddisi de zemin katında kirişin kolondan çıktığının örtbas çabası.


GÜNCELLEME 18 Mayıs 2023: Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Beton zemin grubundan iki yetkili 2 ay önce (21 Mart) zemin katta kırık kolon iddiasıyla ilgili inceleme ve video çekimi yapmıştı ve 'kiriş kolondan çıkmış" ve "tebligat yapılacak" demişlerdi. 1970lerde deniz kumuyla yapılmış, 11 dairenin 6sında kaçak inşaatla daire büyütme tespit edilmiş bir apartman bu. O günden beri tam 6 kez Kadıköy Belediyesine ne zaman bilgilendirme yapacaklarını eposta yoluyla sordum, dördünde cevap gelmedi, son ikisinde adres verin gelelim dediler, mesajımda açıkça inceleme sonucu sormama rağmen. Zaten geldi yetkililer diye cevap yazdim, yine yanıt yok. Bu arada apartman denetçisi benim çağrımla denetimde hazır bulunmasına rağmen apartman whatsup grubunda Kadıköy Belediyesi denetimiyle ilgili 2 aydır bilgilendirme yapılmadı. Kolon yeni boyanmış ve sıva yapılmış, çok muhtemelen kırık gizlemek için. Bu gerçekleri apartmanda oturanlardan gizlemenin cezası olması lazım. Kadıköy Belediyesi kamu görevi yürütüyor, deprem gibi can güvenliğini ilgilendiren çok ciddi bir konuda gerekeni yapması beklenir.

GÜNCELLEME 6 Nisan 2023
Dünkü epostam üzerine Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol denetime geldi ve iddialarımdan ilki doğrulandı! Çift nolu daireler aydınlık boşluğunu kaçak inşaatla dairelerine dahil etmişler. Bu da kesin olarak zemindeki kolon kiriş sistemini ve bina deprem güvenliğini etkilemiştir. Buna ilaveten, en az bir tek nolu daire de kaçak inşaatla dairesini büyütmüş, binada onbir daireden altısı, yani çoğunluğun daireleri kaçak inşaatla büyütülmüş!

2011 Ocak-2021 Mart arasında binada dışardan kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, fatura kesmeden, defter tutmadan) ve destekçileriyle rant ve çıkar amaçlı hukuksuzluk düzeni kuran Mikael Yardım'ı apartmana yönetici olarak tavsiye eden dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu dahil sekiz dairenin ( beş kaçak inşaatla büyutülmüş daire + Mikail Yardım'ın kızına ait iki daire + bir daire ) desteklediği Mikael Yardım'a ve destekçilerine 'Apartmanda hukuka uyulsun, Mikael Yardım yerine yeni yönetici seçilsin' demem üzerine, aşağıda detaylarını yazdığım tepkilerini açıklıyor. Yöneticinin değişmesi ve yasalara uyulmasını istediğim 2021 başında, Mikael Yardım'ın 'Aydınlığı Yıktırırım, Binayı Yıktırırım' dediğini bir başka dairenin sahibinin oğlu Arman Esayan bana söylemişti. Zaten binadaki olağanüstü hukuksuzlukların devamı bu yönde yeterli delil oluşturuyor. Nurdan Kıvanç'ın önerdiği yeni yönetici Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimi ve bu şirketin Mart 2021'de yönetici olmasıyla birlikte bina denetçisi seçilen ve aydınlık boşluğu kaçak olarak dairesine katılmış olduğu tespit edilen Nurdan Kıvanç da bu hukuksuz düzeni büyük ölçüde devam ettirdi, üstelik Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimi iki yıl boyunca binaya neredeyse hiç gelmedi. (Detaylar aşağıdaki yazımda).

GÜNCELLEME 5 Nisan 2023: Kadıköy Belediyesi Beton Zemin grubu kırık kolon iddiasıyla (+kiriş sorunu?) ilgili iki hafta önce geldi, çekim yaptı ancak bir ay geçmesine rağmen Yapı Kontrol bölümü (görüşme özeti ve belediyeye yeni yazım) binanın deprem güvenliğini ilgilendiren kaçak inşaat iddiasıyla ilgili inceleme yapmadi!

YAZI ANA METNİ - KADIKÖY BELEDİYESİNE 8 MART 2023 TARİHİNDE BAŞVURU YAZIM

Rant ve çıkar kaynaklı hukuksuzluk düzeniyle hep mücadele ettim. Türkiye'de deprem yıkımlarının bu kadar büyük olmasının temel sebeplerinden biri de rant ve çıkar. Küçük eski bir apartmanda bile deprem güvenliğini hiçe sayan hukuksuzluk düzeni kuruluyor.

40 yılı aşkın süredir oturduğumuz, Moda'daki 11 daireli apartmanda, rant ve kişisel çıkar amaçlı hukuk ihlalleri gerçekleştiren ve bu hukuk ihlallerini daha büyük hukuksuzluklarla örtmeye çalışan Mikael Yardım'ın, ve bu hukuksuzlukları destekleyen ve altına imzalarını atan daire sahiplerinin eylemleri aşağıdadır.

Apartmanda oturan daire sahibi az, çoğu kiracı ancak daire sahipleri karar veriyor, yani deprem güvenliği onları doğrudan etkilemiyor.

Ben internet kanalıyla onlara "yasalara uyun" yazdıkça, onlar hukuk ihlallerini misliyle arttırdılar, deprem güvenliğini ilgilendiren kolon kırığı, imar planına aykırı inşaat iddiaları dahil, binaya dair iddiaları araştırmadılar. Aşağıdaki bilgilerin tamamına yakını belge/ekran görüntüsüne dayanır, telefonda hakaret, sözlü sataşma, dairemizin ana elektrik sigortasının birkaç kez indirilmiş olma ihtimali gibi olayları dahil etmedim. Lüks cipini dışarıdan apartman otoparkına parkeden, neredeyse 90 yaşındaki bu şahsın ve destekçilerinin bu cüreti nereden geliyor? Üstüne üstlük, belgesini gostermedikleri, sebebini açıklamadıkları harcamaları ödemeyince icrayla tehdit ediyorlar.

1- 2011 yılında bir sene için, denetçi seçimi yapılmadan, dışarıdan ücretli apartman yöneticisi seçilmiş olan Mikael Yardım, vergi numarası olmadan, yöneticilik ücreti faturası kesmeden, harcamalara fatura almadan, defter tutmadan yöneticilik yapmış, apartmanla hiçbir yasal bağı olmayan, temizlik için gelen Seyfettin isimli şahsa elden aidat toplatmış, apartmanın bahçe, otopark gibi ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanmış, ayrıca kızına ait iki dairenin kiracılarına binanın ortak alanlarını şahsi malı gibi kullandırarak önemli rant elde etmiş, bahçeye imara aykırı, apartman kararı olmadan sabit demir çardak yapmış, bahçeye izinsiz diktiği ağacın yan bina duvarına zarar verdiğine dair yan bina sakininin şikayetine sebep olmuş, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan'ın iddiasına göre dairemizden çatıya kaçak elektrik hattı çekmiş ( doğruysa çatı sıklıkla aktığı için yangın tehlikesi demektir ve dairemizdeki elektrik kontağı ile bağlantılı olabilir ), apartmanın ortak alanı olan boş odayı işgal etmiş ve 8 dairenin desteği ile tam 10 sene bu hukuksuz durumu sürdürmüştür. Ilaveten, son birkaç yılda farklı çatı akma olayları sonucu dairemizde oluşan hasarları ödemeyi reddetmiştir, 2020 başlarında ona "hasarları yasal olarak apartmanın ödemesi gerekir" deyip, avukatına sormasını istediğimde Mikael Yardım "benim avukatla işim olmaz" şeklinde cevaplamıştır.

2- Bu hukuksuzlukları farkettiğim 2020 yılında (uzun yıllar sonra daireye döndüm, annemin sürekli oturduğu ev) itiraz etmem ve yeni bir yönetici seçilip hukuksuzlukların giderilmesini ve tüm ödeme ve harcamaların banka kanalıyla yasal çerçevede yapılmasını istemem uzerine destekçisi Cüneyt Göksu ile birlikte Mikael Yardım itiraz etmiş, gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için büyük çaba sarf etmiş, dairemdeki sağlam kalorifer borularının su akıttığını iddia ederek bu boruları değiştirmemi istemiş, aylarca ısrarla huzur ve sükunumu bozacak şekilde pek çok kez yazılı ve sözlü şekilde rahatsız etmiş, sağlam boruları değiştirmeyi reddetmem üzerine bu yalandan vazgeçmiştir. Faturasız masrafları ödemeyeceğimi ve ödemelerin banka kanalıyla yapılmasını istediğimi söyleyince de 2021 başında apartman yönetim toplantısı yapmak zorunda kalmıştır.

3- Bu olaylar üzerine, Mikael Yardım ve Cüneyt Göksu ile yazılı ortam hariç iletişimi reddettiğim için, yani telefonlarını açmadığım ve görüşmediğim için, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan beni aramış ve Mikael Yardım'ın "Aydınlığı yıktırırım, binayı yıktırırım" dediğini bana iletmiştir. Ben de bu sözleri "eğer bina güvenliği ile ilgili bir sorun varsa, teknik ve yasal olarak ne gerekiyorsa yapılmalıdır" şeklinde cevapladım. Ardından bu durumu bir başka daire sahibi Nurdan Kıvanç'a iletmem üzerine Nurdan Kıvanç bana Mikael Yardım'ın kendisine "kolon kırığını gizlemeye zorlandığını" söylediğini iletmiştir. "Aydınlığı yıktırırım" ifadesi ilk anda anlaşılmaz göründü ancak daha sonra durumun çift nolu dairelerin aydınlık boşluğunu binanın deprem güvenliğini de etkileyen bir tadilatla imara aykırı olarak dairelerine dahil etmesi ile ilgili olduğunu düşündüm. Bu daireler Mikael Yardım'ın rant amaçlı hukuksuzluklarını tam desteklemiştir.

3- Şubat 2021 yönetim toplantısında 8 daire desteğiyle, apartmanda yine denetçi seçilmemiş, Mikael Yardım'ın aslında on sene önce bitmiş yöneticiliğine devam kararı alınmıştır. Ayrıca yönetici olarak apartman adına banka hesabı açması için Mikael Yardım'a yetki verilmesi kararı alınmıştır. Her iki karar da hukuka aykırıdır. Nitekim bankalar vergi numarası olmadan yöneticilik yaptığı için Mikael Yardım'ın talebini reddetmiştir.

4- Bunun üzerine Nurdan Kıvanç'ın tavsiyesi ile bulunan Denge Site Yönetimi isimli şirket apartmana yönetici seçilmiş, Mikael Yardım istifa etmiş ve Mikail Kılıç diye gerçekte var olmayan bir isim bu şirketin apartmandaki bağı olarak gösterilmiş ve 8 daire ve yönetici imzasına sahip bu belge Kadıköy Vergi dairesine verilmiştir.

5- Mikael Yardım borçlar alacaklardan fazla şekilde yönetimi devretmiştir. Apartmana gelmeyen, apartmandaki hukuksuzlukları çözmeyen yeni yönetici, Denge Site Yönetimi ve şirket yetkilisi Sabahattin Keskin yönetimi altında rant ve çıkar odaklı hukuksuzluklar büyük ölçüde devam etmiş, Mikael Yardım'ın usulsüzlükleri hakkında ne bir işlem ne de apartmana bilgilendirme yapmıştır. Mikael Yardım apartmanla hiçbir yasal bağı olmamasına rağmen apartmana sürekli gelmeye, apartmanın bahçe ve otopark gibi alanlarını kullanmaya ve fiili yönetici gibi hareket etmeye devam etmiştir. Mikael Yardım otopark giriş kilidini apartmanla hiç ilgisi olmayan torunu Roy'a değiştirtmiştir, Arman Esayan bu olayı haklı olarak zorbalık olarak nitelemiştir. Ancak bu olayla ilgili yazışmalar ve Denge Site Yönetimi şirketini yönetici seçen ve var olmayan Mikael Kılıç ismini içeren belge Denge Site Yönetimi isimli şirketin yöneticiliğini yaptığı apartman WhatsApp grubundan silinmiş ve gruba benim gerçekleri yazmama engel olmak için, Whatsapp grubu daire sahiplerinin ve kiracıların yazışmalarına kapanmıştır. Denge Site Yönetimi yalan ifadeler içeren bir Whatsapp apartman grubu mesajında beni hedef göstermiştir. Fatura göstermeden aidatlar toplanmaya devam etmiştir. Apartmanın kazan dairesinin anahtarı apartmanla yasal bağı olmayan Seyfettin isimli dışarıdan temizlik hizmeti veren şahsa verilmiştir. Apartmanın otoparkına düzenli olarak yabancı araçlar park edilmiştir. Apartmanın deprem güvenliğini ilgilendiren ciddi iddialarla ilgili hiçbir şey yapılmamıştır. Şirket 2022 deki yönetim toplantısında Mikael Yardım'ın apartman yönetim kuruluna seçildiği yazmıştır ancak apartmanın bir yönetim kurulu yok ve Mikael Yardım'ın bu apartmanla hiçbir bağı yok. Bu şahıs hangi gerekçeyle 2022 yılında apartman yönetim kuruluna seçilmiştir? Kim, neden seçmiştir?

6 - 2021 sonunda daireyi aldiktan sonra tadilat yaptiran alt komşu beton dökülüyor bina kentsel donüşüme girecek mi diye sordu. Ben de yıllar önce zemindeki suyu çekmesi için pompa yerleştirmişlerdi, olabilir kentsel dönüşüme girebilir bilmiyorum, yönetim ve destekleyen dairelerin (8/11) hukuk ihlalleri nedeniyle itilafliyim dedim.

Yeni kiracılar ve yeni ev sahipleri bu gelişmelerden habersiz bırakılmıştır. Yönetim değişikliği talebinde bulunduğum 2021 başında, Mikael Yardım'ı uzun yıllardır tanıyan ve ona muhalif olan Arman Esayan beni telefonla arayıp "Mikael Yardım'ın TSK ile ne ilgisi var?" diye sordu. Ben de bilmediğimi, şahsı tanımadığımı söyledim. Anladığım kadarıyla, cipinin camına TSK özel araç giriş kartı yapıştırmış.

Bu hukuksuzlukları destekleyen veya bunlara onay verenler içinde sol gazetelere yazan Kübacı mühendisinden avukatına, emekli devlet memuruna şahıslar var, çoğunun Moda veya başka yerde daire/daireleri var, yani doğru olmayan popüler inanışa göre Moda/Kadıköy'de olmasını çoğunun beklemeyeceği bir rezalet. Türkiye tarihinin ve bugünün özeti gibi.

Mehmet Kurtkaya

BELEDİYE DENETLEMESİ GEREKTİREN İDDİALARIN ÖZETİ

Imara aykırı tadilatlar 7 farkli yerde

Kırık kolon, beton dökülüyor iddiaları