Ana Sayfaya Dönüş

Gecekonduda Olmayacak Hukuksuzluklar Moda'da

Mehmet Kurtkaya
8 Mart 2023 (Bu yazıyı Kahramanmaraş depreminden 24 gün sonra yazdım ve yazı linkini Kadıköy Belediyesine yollayarak, bina deprem güvenliğini de ilgilendiren ancak apartmanda hukuksuz rant/çıkar düzeni kurulduğu için araştırılması gerekirken gizlenen, 2021 başında bahsedilen kolon kırığı ve kaçak inşaat iddialarıyla ilgili denetleme talep ettim. 2.5 senedir gerçeklerin ortaya çıkması ısrarla ve hukuksuzca engelleniyordu. Buradaki yazı ve güncellemelerim sayesinde, detayları aşağıda yer alan Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol bölümünü de içeren hukuksuz engellemelerle dolu uzun bir süreç sonunda, deprem güvenliğini yani binada oturanların can güvenliğini doğrudan ilgilendiren bodrum katındaki kolon kırığı/kirişin kolondan çıkması dahil, gerçekler ortaya çıkıyor!)


GÜNCELLEME 17 Ağustos 2023:
Bir ay önce Kadıköy belediyesi raporun apartman yönetime tebligatla gönderildiğini yazmış ve eposta ile raporu göndermişti . Tebligat apartmana gelmesine rağmen ( 12 Ağustos apartman girişi fotoğrafı ) ve rapordan 5 ay geçmesine rağmen rapor apartman duyuru panosuna konmamış. Bu sayfada Kadıköy Belediyesi denetimleri niye binadakilere duyurulmuyor yazdıktan sonra, apartman whatsup grubundan çıkarılmıştım. Grup 2.5 sene önce benim isteğimle kurulmuştu ancak hukuksuzlukların yazılması üzerine birkaç gün sonra mesajlar silinip sadece duyuru listesine döndürülmüştü. 3 aydır aidat bilgisi dahil hiçbir bilgi alamıyorum ve aidat istemiyorlar (neden?).

24 sene önce bugün 17 Ağustos depremi olduğunda uzmanlar 30 sene içinde Istanbul depremi bekleniyor diyorlardı. Bugün Kandilli Rasathanesi müdürü Doğan Kalafat rakam da veriyor, 2030'a kadar olma olasılığı yüzde 64! Buna göre depremin apartman bodrumunda kolon kırığının gizlendiği 2.5 yıllık sürede olmuş olması ihtimali yüzde 15, son beş ayda yüzde 2! Bunlar çok büyük riskler, örneğin sağlık sektöründe kabul edilemeyecek riskler. Zaten 21 Mart'ta raporu düzenleyen Kadiköy Belediyesinin dürüst ve sorumluluk sahibi inşaat mühendisleri 1 ay içinde üniversite raporu istemiş ancak bu rapor örtbas edilmişti.

GÜNCELLEME 17 Temmuz 2023: Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü bugün gönderdiği eposta ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğündeki dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin 21 Mart tarihinde düzenledikleri raporun ilgililerine tebligatla gönderildiğini ve kaçak inşaatla büyütülmüş dairelerle ilgili yasal işlemlerin devam ettiğini bildirdi.

GÜNCELLEME 10 Temmuz 2023: Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden Özlem Yaman, 5 Temmuz tarihinde, müdürlüğündeki dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin denetim yaptıkları 21 Mart'ta hazırladıkları raporu, 3,5 aylık gecikmeyle, gecikmeyi teknik aksaklığa bağlayarak, eposta ile gönderdi.

Bina deprem güvenliğini ilgilendiren raporda, burada aylardır belirttiğim, denetime gelen mühendisin "bodrum katında kiriş kolondan çıkmış" şeklinde söylediği konu da ifade edilmiş ve binadakilerden bir ay içinde üniversite veya yetkili kurumdan rapor almaları istenmiş ve buna göre binanın iskan edilip edilemeyeceğine (yani binanın kullanılıp kullanılamayacağına) karar verileceği yazılmış : Kadıköy Belediyesinin Bina Raporu.

Tabii gecikmenin sebebi inandırıcı değil çünkü İmar Müdürlüğüne "Yapı Kontrol şüphelidir, kaçak inşaatla büyütüldüğü için tebligat gönderilen bir daire bir haftadır satışta" yazdıktan iki gün sonra, 16 Haziranda,Yapı Kontrole raporu yollamışlar. Yapı Kontrol bana henüz bilgi vermedi. Aylardır epostayla bu raporu soruyordum ve yanıt alamıyordum veya Yapı Kontrol 'adres verin binanıza bakalım' yazıyordu, denetleme sonuç raporu sormama rağmen.

Kadıköy Belediyesi açık ve şeffaf bir vatandaşla iletişim eposta sistemi kurmuş, mesaj dağıtımını görmek mümkün buna rağmen ciddi hukuk ihlalleri sözkonusu.

Apartmanda başta dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu olmak üzere dairelerin çoğunun desteğiyle hukuksuz bir rant düzeni kuran Mikael Yardım'ın yerine yeni yönetici seçilsin dediğimde, Mikael Yardım'ın 'Aydınlığı Yıktırım, Binayı Yıktırırım', 'Kolon kırığını gizlemekte zorlanıyorum' dediği bana aktarıldıktan sonra, 14 Şubat 2021 tarihindeki apartman toplantısında Mikael Yardım'ın yöneticiliğine devam hukuksuz kararı alınmış, Mikael Yardım'ın vergi numarası olmadan apartman adına banka hesabı açmasına bankalar izin vermeyince de Şubat 2021'de onbir dairenin dokuzu bir başka hukuksuz kararla Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimini yönetici seçmişler. Kararda Mikael ismi Mikail olarak yazılmış, bir de var olmayan bir Mikail Kılıç yönetici olarak yazılmış, hani yönetici degişiyordu? Hukuksuz Şubat 2021 Apartman Kararı.

Son iki senede binada, biri kaçak inşaatla büyütülmüş, iki daire satılmış, bodrum katında kırık kolon iddialarından da habersizdir bu daireleri alanlar.

Hem binada oturanlar, hem daire alacak veya kiralayacaklar düşünüldüğünde, binadaki kırık kolonun rant/çıkar için gizlenmesinin hukuki yaptırımı olmalı.

Kadıköy Belediyesi hem binadaki kaçak inşaatları hem de bodrum katında kirişin kolondan çıktığını tespit etmesine rağmen bir daire daha satışta.

Yapı Kontrol bölümü Mikael Yardım'ın hukuk ihlallerini ortaya koyacak iki konudan birinde, 'kolon kırığı yoktur' yalanını bana yazmış, diğerinde Mikael Yardım'ın dairemden çatıya kaçak elektrik hattı çektiği iddiasına bakmayı reddetmiş, ancak diğer daireleri ilgilendiren kaçak inşaat tespitleri yapmış, ama onları da savcılığa göndermemiştir.

O zaman sormalı Kadıköy Belediyesine, belediyede Mikael Yardım ile görüşen olmuş mudur? Eski yönetici, sonra yönetim kurulu üyesi, 11 sene bina dışından kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, defter tutmadan, fatura kesmeden, fatura almadan) ve apartman ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanan ve kızının kiracılarına hukuk ihlalleriyle kullandırarak rant sağlayan Mikael Yardım.

Ayrıca Mikael Yardım destekçisi Cüneyt Göksu'nun Almanya'dan Kadıköy Belediyesi'ni aradığını dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş bina denetçisi Nurdan Keskin belediye denetimi sırasında söylemişti. Hatta 21 Mart'ta mühendislerin önünde Cüneyt Göksu belediyeyi aramış dediğinde 'hayır, benim talebimle denetime geldiler' diye cevaplamıştım. Dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu 8 Mart'ta burada yayınladığım ve Twitlediğim yazımı görüp belediyeyi aramış olabilir.

2020 'de Mikael Yardım'a hukuksuzluklarını avukatına sormasını istediğimde 'benim avukatla işim olmaz' demişti.

2021 başında yönetici Mikael Yardım'ın istifasını ve apartmanda hukuka uyulmasını istedikten sonra, Mikael Yardım'ı uzun yıllardır tanıyan ve ona muhalif olan Arman Esayan beni telefonla arayıp "Mikael Yardım'ın TSK ile ne ilgisi var?" diye sordu. Ben de bilmediğimi, şahsı tanımadığımı söyledim. Anladığım kadarıyla, cipinin camına TSK özel araç giriş kartı koymuş. Fotoğraftan çok eski, belki 1980lerden kalma bir kart olduğu anlaşılıyor.

Mikael Yardım'ın cipi 14 Hazirandaki güncellemede bu sayfada görününce, 2.5 yıldır cipinin camında duran kartı kaldırmış. Yandex'te aradım Mikael Yardım'ı,1983'te kurulmuş Termosan diye bir şirket, şirketler rehberi sayfasında çıktı. Sayfada TSK ile ilgili şirketlere satış yapan zedltd diye bir şirket websitesi var.GÜNCELLEME 14 Haziran 2023: Kahramanmaraş depreminden sonra, Kadıköy Belediyesi'ne 8 Mart 2023 tarihinde yolladığım başvuru epostası ve sonrasında Kadıköy Belediyesi süreci, deprem güvenliğini ilgilendirenler dahil Kadıköy Belediyesi hukuk ihlalleri kronolojik olarak burada yer alıyor.

Açık ve şeffaf bir süreç olması, binada karşı çıktığım rant ve çıkar kaynaklı hukuksuzlukların devam etmemesi, belediyenin ve kamuoyunun deprem güvenliği/kentsel dönüşüm önündeki engelleri doğrudan görmesi için, şikayetimi epostada yazmak yerine eposta ile bu sayfanın linkini yollayarak başvurmuştum. Buna rağmen Kadıköy Belediyesi inanılmaz bir cüretle, kendi dürüst, sorumluluk sahibi inşaat mühendislerinin de emeğini çiğneyerek, deprem konusu gibi can güvenliğini ilgilendiren önemli bir konudaki dahil olmak üzere ciddi hukuksuzluklara imza atmıştır.

21 Mart 2023 tarihinde Kadıköy Belediyesinden iki inşaat mühendisi zemin katında binanın ortak alanında bina denetçisi Nurdan Kıvanç dahil apartmandan üç kişi önünde denetleme yaptılar. Mühendislerden biri 'kiriş kolondan çıkmış', dedi, diğeri çekim yaptı ve tebligat yapılacağını söyledi.

Kadıköy Belediyesinin iki mühendisi kamu yararına belediyeciliğe örnek olacak şekilde görev ve sorumluluk bilinciyle hareket etmiştir. Her ikisinin de davranışı, yani açık teşhisleri ve video kayıtları şeffaflık, açıklık ve kamu yararı açısından doğru olandır. Deprem güvenliği gibi can güvenliğini ilgilendiren konuda gerekli ciddiyetle hareket etmişlerdir.

Ancak bundan sonra Kadıköy Belediyesi'nde olanlar araştırılmalı, çünkü deprem güvenliğini ilgilendiren bu ciddi konunun üzeri kapatıldı!


Bu kontrolden sonra herhangi bir tebligat yapılmadığı gibi şikayetimde yer alan 5 veya 6 dairenin kaçak inşaatla büyütüldüğü, dairemden çatıya kaçak elektrik çekildiği gibi başvurumda yer alan diğer şikayetlerle ilgili bir ay geçmesine rağmen belediyeden kontrole gelen olmadı. Kaçak inşaatla ilgili başvuruma sözlü ve yazılı şikayetim sonucu gelip 6 Nisanda tespitle iddiamı doğruladılar. Şikayetimde internette sosyal medyada yazmaya devam edeceğimi söylemiştim. (Bakınız Kadıköy Belediyesi süreci ).

Deprem güvenliğini ilgilendiren 21 Mart 2023 tarihli belediye denetim sonucunu yazılı olarak öğrenmek için, bahsedilen tebligat için, Yapı Kontrole sonraki haftalarda birkaç kez eposta yazdım ancak adres verin gelelim diye cevapladılar, epostada açıkça sonuç sormama rağmen! Üstelik adresimi biliyorlardı, çünkü kaçak inşaat tespiti için gelmişlerdi. Yapı Kontrol Müdürü Feyza Baykara'ya yazdım, cevap vermedi. Kadıköy Belediyesi şemasında onun üzerinde Fahrettin Kayhan, onun da üzerinde hem avukat hem deprem güvenliği konusuna önem veren belediye başkanı Şerdil Dara Odabaşı var.

Bina Istanbul Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarına göre deprem frekansı açısından en riskli, yer sarsıntısı açısından en riskli, zemin sınıflaması açısından da orta riskli alanda yer alıyor. Yani İstanbul'un en riskli bölgelerinden birinde! Bina 1976'da deniz kumuyla yapılmış ve pek çok deprem sarsıntısı yaşamış. Binada daire satın alan bir kişinin söylediğine göre, beton dökülüyor.

Nihayet 25 Mayıs 2023'te, Kadıköy Belediyesi inşaat mühendislerinin 'kiriş kolondan çıkmış, tebligat yapılacak' demelerinden iki aydan fazla bir süre geçmişken, Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol anonim eposta hesabından isimsiz, imzasız aşağıdaki eposta geldi:

Sayın Mehmet KURTKAYA,

Kadıköy İlçesi, Caferağa Mahallesi, ‐---‐---‐‐---------  kapı sayılı yere ait başvurunuz incelenmiştir.

Söz konusu başvurunuz üzerine mahallinde yapılan incelemede ruhsatlı ve eki mimari projesi hilafında konu yerde şikayet konusu kırık kolon olmadığı, fakat kaçak inşaat olarak belirttiğiniz yapının aydınlık bölümünün kat malikleri tarafından kapatıldığı tarafımızca tespit edilmiş olup ilgililerine tebligatlar gönderilmiştir.

Bilgilerinize rica ederim.

Bu mesajın hemen ardından gönderenden ismini yazmasıni istedim, müdür Feyza Gür Baykara'ya da isim sordum, mesaj mühendislerinizin 'kiriş kolondan çıkmış' tebligat yapılacak tespitleriyle çelişiyor dedim. ikisinden de cevap gelmedi!

Ertesi gün, 26 Mayıs, daha önce hiç yazışmadığım bir yetkili, Imar Müdürlüğünden Özlem Yaman "bize Yapı Kontrol başvurursa işlem yaparız" mesajı yolladı. Kendisine konuyu epostayla açıkladım, sayfamın linkini bir kez daha yazdım, "Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol şüphelidir, Kadiköy Belediyesi İç Denetimi çalıştırır umarım" diye ekledim. Bu iddia ve talebimi bir iki kez daha tekrarladım ancak herhangi bir sonuç alamadım.

Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol'un 'Kırık Kolon Olmadığı' tespiti bir kaç yönden yalan ve ciddi hukuk ihlalidir.

1- Kontrole gelen mühendisin ismi bellidir, anonim eposta hesabından değil kendi belediye hesabından yazmıştır, teşhisinin ne olduğunu haftalar öncesinden Yapı Kontrole defalarca yazmıştım. Kiriş kolondan çıkmışsa kolon kırık demektir.

2- Tespite gelen mühendis belli, bu kim masa başından yazan?

3- Kadıköy Belediyesi kolondaki boyayı ve sıvayı sökmeden 'Kırık Kolon Olmadığı Tespiti' yapamaz! Ancak görsel olarak bir sorun görürse onun tespitini yapar. Nitekim gelen mühendis sorunu görmüş ve çekim yapmıştır. Zaten başvurumda eski yönetici, sonra yönetim kurulu üyesi 11 sene bina dışından kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, defter tutmadan, fatura kesmeden, fatura almadan) ve apartman ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanan ve kızının kiracılarına hukuk ihlalleriyle kullandırarak rant sağlayan Mikael Yardım'ın Ocak 2021'de yöneticiliği bırakmasını istemem üzerine 'Aydınlığı yıktırırım, binayı yıktırırım', 'Kolon kırığını gizlemekte zorlanıyorum' dediği iddialarıyla başvurumu yapmıştım.

Kaçak inşaatla büyütülmüş 6 daireden biri Belediye Denetiminden iki ay sonra satışa çıkmış!Kadiköy Belediyesi Yapı Kontrol 6 Nisan 2023 te 11 dairenin 6sında dairelerin kaçak inşaatla büyütüldüğünü tespit etmiş, 4 Mayıs 2023'te tebligat yapmış "ivedilikle giderin yoksa yasal işlem yapılacak" diye.

14 Haziran'da bu dairelerden biri bir haftadır satışta. Daire bu durumda satılırsa alanın dairesi hem küçülecek hem masraf çıkacak. Üstelik Kadıköy Belediyesi de sorumlu. Yapı Kontrolden Ismail isimli yetkili (5 Nisandaki konuşmam sırasında ondan şikayetçi olmuştum, şikayetiniz yine bana gelir deyince konuşmanın hemen ardından şikayetimi eposta ile belediyeye yollamıştım ) 6 Nisan'da yaptığı denetimde elindeki kağıtları işaret ederek bunlar savcılığa gidecek demişti. Savcılığa göndermek yerine dairelere 'kaçak inşaatı giderin' diye tebligat yapılmış, sonra da belediye kontrol etmemiş. Belediye bina kapısına duyuru da asmamış!

Ne yönetici Sabahattin Keskin, ne kendi dairesinde de kaçak inşaat tespit edilmiş bina denetçisi Nurdan Kıvanç, ne eski yönetici, yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım, ne de Kadıköy Belediyesi bir şey demiyor. Bu sayfada "Belediye kontrolleri apartman whatsup grubunda iki aydır duyurulmadı " yazdiktan 4 gün sonra gruptan çıkarıldım.

Demek ki yönetici vs. okuyorlar bu sayfaları. Ancak ben apartmanla ilgili aidat bilgisi dahil hiçbir bilgi alamıyorum. Zaten ilk kez 21 Mart 2023te Kadiköy Belediyesi denetime geldiğinde Nurdan Kıvanç Cüneyt Göksu'nun Almanya'dan aradığını söylemişti. Her ikisinin dairesi de kaçak inşaatla büyütülmüş ve 6 Nisandaki denetime gelen yetkili Ismail, Cüneyt Göksu'nun dairesi için kapıyı açmıyorlar demişti. Ancak binada bu olan bitenlerden haberi olmayanlar var çünkü yönetici Sabahattin Keskin, yönetim kurulu üyesi Mikael Yardım duyuru yapmıyor Kadıköy Belediyesi denetimleriyle ilgili. Kadıköy belediyesi de bu hukuksuzluklarla ilgili gerekli girişimlerde bulunmuyor ve yenilerini ilave ediyor, en ciddisi de zemin katında kirişin kolondan çıktığının örtbas çabası.


GÜNCELLEME 18 Mayıs 2023: Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Beton zemin grubundan iki yetkili 2 ay önce (21 Mart) zemin katta kırık kolon iddiasıyla ilgili inceleme ve video çekimi yapmıştı ve 'kiriş kolondan çıkmış" ve "tebligat yapılacak" demişlerdi. 1970lerde deniz kumuyla yapılmış, 11 dairenin 6sında kaçak inşaatla daire büyütme tespit edilmiş bir apartman bu. O günden beri tam 6 kez Kadıköy Belediyesine ne zaman bilgilendirme yapacaklarını eposta yoluyla sordum, dördünde cevap gelmedi, son ikisinde adres verin gelelim dediler, mesajımda açıkça inceleme sonucu sormama rağmen. Zaten geldi yetkililer diye cevap yazdim, yine yanıt yok. Bu arada apartman denetçisi benim çağrımla denetimde hazır bulunmasına rağmen apartman whatsup grubunda Kadıköy Belediyesi denetimiyle ilgili 2 aydır bilgilendirme yapılmadı. Kolon yeni boyanmış ve sıva yapılmış, çok muhtemelen kırık gizlemek için. Bu gerçekleri apartmanda oturanlardan gizlemenin cezası olması lazım. Kadıköy Belediyesi kamu görevi yürütüyor, deprem gibi can güvenliğini ilgilendiren çok ciddi bir konuda gerekeni yapması beklenir.

GÜNCELLEME 6 Nisan 2023
Dünkü epostam üzerine Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol denetime geldi ve iddialarımdan ilki doğrulandı! Çift nolu daireler aydınlık boşluğunu kaçak inşaatla dairelerine dahil etmişler. Bu da kesin olarak zemindeki kolon kiriş sistemini ve bina deprem güvenliğini etkilemiştir. Buna ilaveten, en az bir tek nolu daire de kaçak inşaatla dairesini büyütmüş, binada onbir daireden altısı, yani çoğunluğun daireleri kaçak inşaatla büyütülmüş!

2011 Ocak-2021 Mart arasında binada dışardan kaçak yöneticilik yapan (vergi numarası olmadan, fatura kesmeden, defter tutmadan) ve destekçileriyle rant ve çıkar amaçlı hukuksuzluk düzeni kuran Mikael Yardım'ı apartmana yönetici olarak tavsiye eden dairesi kaçak inşaatla büyütülmüş Cüneyt Göksu dahil sekiz dairenin ( beş kaçak inşaatla büyutülmüş daire + Mikail Yardım'ın kızına ait iki daire + bir daire ) desteklediği Mikael Yardım'a ve destekçilerine 'Apartmanda hukuka uyulsun, Mikael Yardım yerine yeni yönetici seçilsin' demem üzerine, aşağıda detaylarını yazdığım tepkilerini açıklıyor. Yöneticinin değişmesi ve yasalara uyulmasını istediğim 2021 başında, Mikael Yardım'ın 'Aydınlığı Yıktırırım, Binayı Yıktırırım' dediğini bir başka dairenin sahibinin oğlu Arman Esayan bana söylemişti. Zaten binadaki olağanüstü hukuksuzlukların devamı bu yönde yeterli delil oluşturuyor. Nurdan Kıvanç'ın önerdiği yeni yönetici Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimi ve bu şirketin Mart 2021'de yönetici olmasıyla birlikte bina denetçisi seçilen ve aydınlık boşluğu kaçak olarak dairesine katılmış olduğu tespit edilen Nurdan Kıvanç da bu hukuksuz düzeni büyük ölçüde devam ettirdi, üstelik Sabahattin Keskin/Denge Site Yönetimi iki yıl boyunca binaya neredeyse hiç gelmedi. (Detaylar aşağıdaki yazımda).

GÜNCELLEME 5 Nisan 2023: Kadıköy Belediyesi Beton Zemin grubu kırık kolon iddiasıyla (+kiriş sorunu?) ilgili iki hafta önce geldi, çekim yaptı ancak bir ay geçmesine rağmen Yapı Kontrol bölümü (görüşme özeti ve belediyeye yeni yazım) binanın deprem güvenliğini ilgilendiren kaçak inşaat iddiasıyla ilgili inceleme yapmadi!

YAZI ANA METNİ - KADIKÖY BELEDİYESİNE 8 MART 2023 TARİHİNDE BAŞVURU YAZIM

Rant ve çıkar kaynaklı hukuksuzluk düzeniyle hep mücadele ettim. Türkiye'de deprem yıkımlarının bu kadar büyük olmasının temel sebeplerinden biri de rant ve çıkar. Küçük eski bir apartmanda bile deprem güvenliğini hiçe sayan hukuksuzluk düzeni kuruluyor.

40 yılı aşkın süredir oturduğumuz, Moda'daki 11 daireli apartmanda, rant ve kişisel çıkar amaçlı hukuk ihlalleri gerçekleştiren ve bu hukuk ihlallerini daha büyük hukuksuzluklarla örtmeye çalışan Mikael Yardım'ın, ve bu hukuksuzlukları destekleyen ve altına imzalarını atan daire sahiplerinin eylemleri aşağıdadır.

Apartmanda oturan daire sahibi az, çoğu kiracı ancak daire sahipleri karar veriyor, yani deprem güvenliği onları doğrudan etkilemiyor.

Ben internet kanalıyla onlara "yasalara uyun" yazdıkça, onlar hukuk ihlallerini misliyle arttırdılar, deprem güvenliğini ilgilendiren kolon kırığı, imar planına aykırı inşaat iddiaları dahil, binaya dair iddiaları araştırmadılar. Aşağıdaki bilgilerin tamamına yakını belge/ekran görüntüsüne dayanır, telefonda hakaret, sözlü sataşma, dairemizin ana elektrik sigortasının birkaç kez indirilmiş olma ihtimali gibi olayları dahil etmedim. Lüks cipini dışarıdan apartman otoparkına parkeden, neredeyse 90 yaşındaki bu şahsın ve destekçilerinin bu cüreti nereden geliyor? Üstüne üstlük, belgesini gostermedikleri, sebebini açıklamadıkları harcamaları ödemeyince icrayla tehdit ediyorlar.

1- 2011 yılında bir sene için, denetçi seçimi yapılmadan, dışarıdan ücretli apartman yöneticisi seçilmiş olan Mikael Yardım, vergi numarası olmadan, yöneticilik ücreti faturası kesmeden, harcamalara fatura almadan, defter tutmadan yöneticilik yapmış, apartmanla hiçbir yasal bağı olmayan, temizlik için gelen Seyfettin isimli şahsa elden aidat toplatmış, apartmanın bahçe, otopark gibi ortak alanlarını şahsi malı gibi kullanmış, ayrıca kızına ait iki dairenin kiracılarına binanın ortak alanlarını şahsi malı gibi kullandırarak önemli rant elde etmiş, bahçeye imara aykırı, apartman kararı olmadan sabit demir çardak yapmış, bahçeye izinsiz diktiği ağacın yan bina duvarına zarar verdiğine dair yan bina sakininin şikayetine sebep olmuş, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan'ın iddiasına göre dairemizden çatıya kaçak elektrik hattı çekmiş ( doğruysa çatı sıklıkla aktığı için yangın tehlikesi demektir ve dairemizdeki elektrik kontağı ile bağlantılı olabilir ), apartmanın ortak alanı olan boş odayı işgal etmiş ve 8 dairenin desteği ile tam 10 sene bu hukuksuz durumu sürdürmüştür. Ilaveten, son birkaç yılda farklı çatı akma olayları sonucu dairemizde oluşan hasarları ödemeyi reddetmiştir, 2020 başlarında ona "hasarları yasal olarak apartmanın ödemesi gerekir" deyip, avukatına sormasını istediğimde Mikael Yardım "benim avukatla işim olmaz" şeklinde cevaplamıştır.

2- Bu hukuksuzlukları farkettiğim 2020 yılında (uzun yıllar sonra daireye döndüm, annemin sürekli oturduğu ev) itiraz etmem ve yeni bir yönetici seçilip hukuksuzlukların giderilmesini ve tüm ödeme ve harcamaların banka kanalıyla yasal çerçevede yapılmasını istemem uzerine destekçisi Cüneyt Göksu ile birlikte Mikael Yardım itiraz etmiş, gerçeklerin ortaya çıkmasını engellemek için büyük çaba sarf etmiş, dairemdeki sağlam kalorifer borularının su akıttığını iddia ederek bu boruları değiştirmemi istemiş, aylarca ısrarla huzur ve sükunumu bozacak şekilde pek çok kez yazılı ve sözlü şekilde rahatsız etmiş, sağlam boruları değiştirmeyi reddetmem üzerine bu yalandan vazgeçmiştir. Faturasız masrafları ödemeyeceğimi ve ödemelerin banka kanalıyla yapılmasını istediğimi söyleyince de 2021 başında apartman yönetim toplantısı yapmak zorunda kalmıştır.

3- Bu olaylar üzerine, Mikael Yardım ve Cüneyt Göksu ile yazılı ortam hariç iletişimi reddettiğim için, yani telefonlarını açmadığım ve görüşmediğim için, bir başka daire sahibinin oğlu Arman Esayan beni aramış ve Mikael Yardım'ın "Aydınlığı yıktırırım, binayı yıktırırım" dediğini bana iletmiştir. Ben de bu sözleri "eğer bina güvenliği ile ilgili bir sorun varsa, teknik ve yasal olarak ne gerekiyorsa yapılmalıdır" şeklinde cevapladım. Ardından bu durumu bir başka daire sahibi Nurdan Kıvanç'a iletmem üzerine Nurdan Kıvanç bana Mikael Yardım'ın kendisine "kolon kırığını gizlemeye zorlandığını" söylediğini iletmiştir. "Aydınlığı yıktırırım" ifadesi ilk anda anlaşılmaz göründü ancak daha sonra durumun çift nolu dairelerin aydınlık boşluğunu binanın deprem güvenliğini de etkileyen bir tadilatla imara aykırı olarak dairelerine dahil etmesi ile ilgili olduğunu düşündüm. Bu daireler Mikael Yardım'ın rant amaçlı hukuksuzluklarını tam desteklemiştir.

3- Şubat 2021 yönetim toplantısında 8 daire desteğiyle, apartmanda yine denetçi seçilmemiş, Mikael Yardım'ın aslında on sene önce bitmiş yöneticiliğine devam kararı alınmıştır. Ayrıca yönetici olarak apartman adına banka hesabı açması için Mikael Yardım'a yetki verilmesi kararı alınmıştır. Her iki karar da hukuka aykırıdır. Nitekim bankalar vergi numarası olmadan yöneticilik yaptığı için Mikael Yardım'ın talebini reddetmiştir.

4- Bunun üzerine Nurdan Kıvanç'ın tavsiyesi ile bulunan Denge Site Yönetimi isimli şirket apartmana yönetici seçilmiş, Mikael Yardım istifa etmiş ve Mikail Kılıç diye gerçekte var olmayan bir isim bu şirketin apartmandaki bağı olarak gösterilmiş ve 8 daire ve yönetici imzasına sahip bu belge Kadıköy Vergi dairesine verilmiştir.

5- Mikael Yardım borçlar alacaklardan fazla şekilde yönetimi devretmiştir. Apartmana gelmeyen, apartmandaki hukuksuzlukları çözmeyen yeni yönetici, Denge Site Yönetimi ve şirket yetkilisi Sabahattin Keskin yönetimi altında rant ve çıkar odaklı hukuksuzluklar büyük ölçüde devam etmiş, Mikael Yardım'ın usulsüzlükleri hakkında ne bir işlem ne de apartmana bilgilendirme yapmıştır. Mikael Yardım apartmanla hiçbir yasal bağı olmamasına rağmen apartmana sürekli gelmeye, apartmanın bahçe ve otopark gibi alanlarını kullanmaya ve fiili yönetici gibi hareket etmeye devam etmiştir. Mikael Yardım otopark giriş kilidini apartmanla hiç ilgisi olmayan torunu Roy'a değiştirtmiştir, Arman Esayan bu olayı haklı olarak zorbalık olarak nitelemiştir. Ancak bu olayla ilgili yazışmalar ve Denge Site Yönetimi şirketini yönetici seçen ve var olmayan Mikael Kılıç ismini içeren belge Denge Site Yönetimi isimli şirketin yöneticiliğini yaptığı apartman WhatsApp grubundan silinmiş ve gruba benim gerçekleri yazmama engel olmak için, Whatsapp grubu daire sahiplerinin ve kiracıların yazışmalarına kapanmıştır. Denge Site Yönetimi yalan ifadeler içeren bir Whatsapp apartman grubu mesajında beni hedef göstermiştir. Fatura göstermeden aidatlar toplanmaya devam etmiştir. Apartmanın kazan dairesinin anahtarı apartmanla yasal bağı olmayan Seyfettin isimli dışarıdan temizlik hizmeti veren şahsa verilmiştir. Apartmanın otoparkına düzenli olarak yabancı araçlar park edilmiştir. Apartmanın deprem güvenliğini ilgilendiren ciddi iddialarla ilgili hiçbir şey yapılmamıştır. Şirket 2022 deki yönetim toplantısında Mikael Yardım'ın apartman yönetim kuruluna seçildiği yazmıştır ancak apartmanın bir yönetim kurulu yok ve Mikael Yardım'ın bu apartmanla hiçbir bağı yok. Bu şahıs hangi gerekçeyle 2022 yılında apartman yönetim kuruluna seçilmiştir? Kim, neden seçmiştir?

6 - 2021 sonunda daireyi aldiktan sonra tadilat yaptiran alt komşu beton dökülüyor bina kentsel donüşüme girecek mi diye sordu. Ben de yıllar önce zemindeki suyu çekmesi için pompa yerleştirmişlerdi, olabilir kentsel dönüşüme girebilir bilmiyorum, yönetim ve destekleyen dairelerin (8/11) hukuk ihlalleri nedeniyle itilafliyim dedim.

Yeni kiracılar ve yeni ev sahipleri bu gelişmelerden habersiz bırakılmıştır. Yönetim değişikliği talebinde bulunduğum 2021 başında, Mikael Yardım'ı uzun yıllardır tanıyan ve ona muhalif olan Arman Esayan beni telefonla arayıp "Mikael Yardım'ın TSK ile ne ilgisi var?" diye sordu. Ben de bilmediğimi, şahsı tanımadığımı söyledim. Anladığım kadarıyla, cipinin camına TSK özel araç giriş kartı yapıştırmış.

Bu hukuksuzlukları destekleyen veya bunlara onay verenler içinde sol gazetelere yazan Kübacı mühendisinden avukatına, emekli devlet memuruna şahıslar var, çoğunun Moda veya başka yerde daire/daireleri var, yani doğru olmayan popüler inanışa göre Moda/Kadıköy'de olmasını çoğunun beklemeyeceği bir rezalet. Türkiye tarihinin ve bugünün özeti gibi.

Mehmet Kurtkaya

BELEDİYE DENETLEMESİ GEREKTİREN İDDİALARIN ÖZETİ

Imara aykırı tadilatlar 7 farkli yerde

Kırık kolon, beton dökülüyor iddiaları